Çevrimiçi öğrenme ortamında öz-düzenleyici öğrenmeyi destekleyici öğrenme analitiği gösterge panellerinin geliştirilmesi
Development of learning analytics dashboard that supports self-regulated learning in online learning environments
- Tez No: 692060
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARIŞ HORZUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada çevrimiçi öğrenmede, öğrencilerin öz-düzenleme becerilerini, öğrenme analitiklerinden yararlanılarak destekleyecek bir öğrenme ortamının ve bu ortamla bütünleşik gösterge panelinin tasarlanması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Öz-düzenleyici öğrenme stratejilerini kullanarak öğrenme kontrolü ve sorumluluğunu alan öğrenciler, örgün eğitimleri sonrasında da yaşam boyu öğrenmende başarılı olmaktadırlar. Bu çalışmada tasarım-tabanlı araştırma modeli adımları izlenmiştir. Sistematik alanyazın incelemesi ve öğrencilerle gerçekleştirilen odak grup görüşmeleri ile ihtiyaç analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz bulgularına uygun olarak sistem ve gösterge panellerinin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Tasarımın Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü uzmanlarından alınan görüşler sonunda onaylanması ile geliştirme süreci başlamıştır. Moodle öğrenme yönetim sistemi üzerinde geliştirilen sistem Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerine uygulanmıştır. Birinci uygulama sonrası iyileştirmeler ve geliştirmeler ile ikinci uygulama gerçekleştirilmiştir. Her iki uygulamada çevrimiçi öz-düzenleme ölçeği ile uygulama başında ve sonunda öğrencilerin çevrimiçi ortamlardaki öz-düzenleyici öğrenme düzeyleri ölçülmüştür. Beş haftalık birinci uygulama sonrasında öğrencilerin öz-düzenleyici öğrenme değişim düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken, 14 haftalık dönemin tamamını kapsayan ikinci uygulamada tekrarlı ölçümler için t-testi sonuçları uygulama sonunda öğrencilerin öz-düzenleyici öğrenmenin anlamlı bir şekilde arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a learning environment and integrated learning analytics dashboard that will support students' self-regulation in online learning was designed and developed. Students who take control and responsibility of their learning by using self-regulated learning strategies are successful in their formal education and later in lifelong learning. In this study, design-based research methodology were followed. A needs analysis was carried out through systematic literature review and focus group interviews with students. In accordance with the analysis findings system and learning analytics dashboard were designed. The development process started with the approval of the design by the experts from Department of Computer Education and Instructional Technologies. The system was build on top of Moodle learning management system, and learning analytics dashboard was developed using avaliable application programming interfaces. Sakarya University Education Faculty students used the system for 5 weeks in Assesment and Evaluation in Education course. Later the system was used in Internet based Education course for whole semester. In both aplications, students' self-regulated learning levels in online environments were measured with Online Self-regulated Learning Questionnaire. While there was no significant difference between the self-regulated learning levels of the students after the first five-week application, the t-test result for repeated measurements in the second application showed that the students' self-regulated learning increased significantly at the end of the application.