Dairesel çabuk kuvvet antrenman metodunun üst düzey bayan voleybolcuların bazı motorik ve fizyolojik özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Determining the effect of circular explosive power training method on physiological parameters of elite female volleyball players
  1. Tez No: 69209
  2. Yazar: NEBAHAT ELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
56 ÖZET Bu çalışmanın amacı; 8 haftalık çabuk kuvvet antrenmanın elit bayan voleybolcuların bazı motorik ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini tespit etmektir. Çalışmaya 1. Bayanlar voleybol liginde oynayan Yurtkur Spor Kulübünün 14 elit voleybolcusu gönüllü olarak katıldı. Sporculara uygulanan alan ve laboratuvar testleri geçerliliği kabul edilmiş testlerden oluşmuştur. 8 hafta süre ile haftada 3 gün antrenman yaptılar. Antrenmanlara başlamadan önce ve 8 haftalık antrenman programı sonunda sporcuların ölçümleri alındı. Sporculardan elde edilen verilerin istatistiksel analizi t-testi ile yapıldı. 8 haftalık antrenman programı sonunda sporcuların vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayılarında çift ve sağ-sol kol itme kuvvetinde anlamlı bir değişme görülmezken (P>0.05), vücut yağ yüzdesi, esneklik dikey sıçrama, sağ-sol el kavrama kuvveti, durarak uzun atlama, çift, sağ-sol kol itme kuvveti, bacak ve sırt kuvveti ve 20 m sürat değerlerinde anlamlı değişiklikler görülmüştür. (**P
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The purpose of this study was to determine the effect of explosive power training on physical and physiological parameters of elite female volleyball players. 14 elite female players participated to this study voluntarily from Yurtkur Sport Clup. Scientifically cepted field and laboratory test were applied to the subject. These players trained for 8 weeks, 3 times in a week. Pre-test and post-test scores was taken one week before and after from training season. Statictical analyse were done by student t-test. At the end of the training program there were no sipnificant changes in body weigh and resting heart rate (P>0.05). Otherwise there were sipnificant changes in body composition, flexibility, vertical jump, right and left hand grip, horizontal jump scores (**P0.05).