Türk spor yönetiminde yapısal değişiklikler ve güncel sorunlar (1922-1998)
Structural changes and current problems in sports management in Turkey from 1922 to 1998
  1. Tez No: 69208
  2. Yazar: HACALET MOLLAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışma Türk spor yönetiminde 1922'den 1998'e kadar yapılan yapı sal değişiklikler araştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Türk spor yönetiminde yönetim süreçlerinin işleyişi ve Türk sporunun güncel sorunlarına ilişkin anket çalışması yapılarak spor yönetiminde karşılaşılan problemlerin tespiti ve çözüm yollarının araştırılmasına çalışıl mıştır. Nitekim bu araştırmada uygulanan anket sonuçlarından elde edilen bil gilere göre yönetim süreçlerinin işleyişinde ve hizmetlerin verimliliği açısından birtakım aksaklıkların olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan Türk sporunun güncel sorunlarına ilişkin araştırma bul gularında çıkan sonuçlara göre, Türk sporunun en önemli sorunları tesis yeter sizliği, örgütlenme bilincinin gelişmemiş olması, beşerî kaynakların yetersizli--221- sports clubs; that voluntary sports institutions do not have efficient organizational structures; and that sport is managed with a very strict attitude of centralized management. Depending on all these problems, it is stated that improvement of sport in Turkey and its expansion to more people can be achieved through developing a new management concept based on modern methods and through building a structure which will enable the human, physical and financial resources which are the main components of sports services, to be used most efficiently.
Özet (Çeviri)
sports clubs; that voluntary sports institutions do not have efficient organizational structures; and that sport is managed with a very strict attitude of centralized management. Depending on all these problems, it is stated that improvement of sport in Turkey and its expansion to more people can be achieved through developing a new management concept based on modern methods and through building a structure which will enable the human, physical and financial resources which are the main components of sports services, to be used most efficiently.-219- ği, spor federasyonlannm özerk bir yapıya kavuşturulmamış olması, spor ku lüplerindeki ekonomik yetersizlikler, gönüllü spor kuruluşlarının etkin ve ör gütsel yapıya sahip olamaması ve Türk spor yönetiminde katı bir merkeziyetçi yönetim anlayışıyla yönetilmiş olması gibi temel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sorunlara bağlı olarak Türkiye'de sporun geliştirilip yaygınlaş tırılması için öncelikle yönetim anlayışının çağdaş metodlara uygun bir şekil de yeniden düzenlenmesi, spor hizmetlerinin temel unsurları olan beşerî, fizikî ve malî kaynakların en verimli kullanımını sağlayacak bir yapılanmayla gerçek leştirilir.