İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının kariyer planlama ve kariyer tatminine etkisi: Bankacılık ve finans sektörü üzerine bir araştırma
The effects of human resources management practices on career planning and career satisfaction: A research on the banking and finance sector
- Tez No: 692090
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmelerde insan kaynakları yönetimi uygulamaları bireylerin kariyer planlamalarında ve kariyer tatmini sağlamalarında büyük bir önem teşkil etmektedir. İnsan kaynakları yönetimi yazınında önemli insan kaynakları uygulamaları yer almaktadır. İşletmelerin rekabet üstünlüklerinin temel kaynağı olarak görülen insan kaynakları uygulamaları bu çalışmanın da esasını teşkil etmektedir. Çalışanlara yönelik olarak uygulanan ve aynı zamanda onların memnuniyetlerinin bir ölçütü olarak kabul edilebilecek çeşitli insan kaynakları uygulamalarının detaylı olarak ortaya konulması önemlidir. Bu doğrultuda çalışanların kariyer planlaması yapmaları ve kariyer tatminlerinin arttırılmasında etkili olan insan kaynakları yönetimi uygulamaları incelenmektedir. Bu çalışmada Konya'da bankacılık ve finans sektöründe faaliyet gösteren seçilmiş firmalarda çalışanlar örneklemi temsil etmektedir. Veriler nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi için IBM SPSS 22. paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde; İKY uygulamaları çalışanların kariyer planlamalarını ve kariyer tatminini olumlu yönde etkilemektedir. Dolayısıyla İKY uygulamaları çalışanların kariyer planlamasını etkileyecek, birey ve örgüt arasında bağlantı kurulmasını ve ortak amaçlar doğrultusunda hareket edilerek işletmenin verimliliğini ve bireyin kariyer tatminini etkileyecektir. Ayrıca kariyer planlamasının yapılması da kariyer tatminini etkilemektedir. Son olarak kariyer planlama ve kariyer tatmininin de İKY uygulamaları üzerinde düzenleyici bir rolü olduğu bulunmuştur. Buna göre, İKY uygulamalarının işlemelerde etkili bir şekilde yer alması kariyer planlaması ve kariyer tatmininde artışa sebep olmaktadır. Anahtar Kelimeler İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları, kariyer planlama, kariyer tatmini
Özet (Çeviri)
Human resources management practices in businesses are of great importance in career planning and career satisfaction of individuals. There are important human resources practices in the human resources management literature. Human resources practices, which are seen as the main source of competitive advantage of enterprises, constitute the basis of this study. It is important to put forth in detail the various human resources practices applied to employees and which can also be considered as a measure of their satisfaction. In this direction, human resources management practices that are effective in career planning and increasing career satisfaction of employees are examined. In this study, employees working in selected companies operating in the banking and finance sector in Konya represent the sample. The data were collected through questionnaire technique, one of the quantitative research methods. IBM SPSS 22 package program was used for statistical analysis of research data. When the research results are evaluated; HRM practices positively affect the career planning and career satisfaction of employees. Therefore, HRM practices will affect the career planning of the employees, the establishment of a connection between the individual and the organization and the efficiency of the enterprise and the career satisfaction of the individual by acting in line with common goals. In addition, career planning also affects career satisfaction. Finally, it has been found that career planning and career satisfaction have a regulatory role on HRM practices. Accordingly, the effective involvement of HRM practices in the processes leads to an increase in career planning and career satisfaction. Keywords Human resources management practices, career planning, career satisfaction