Çukurova soğan ( Allium cepa L. ) yetiştiriciliğinde fungal sorunların saptanması ve yaygın türlerin bazı fungisitlere duyarlılığının belirlenmesi
Detection of fungal problems in çukurova onion cultivation ( Allium cepa L. ) and determination of susceptibility of common species to some fungicides
  1. Tez No: 692091
  2. Yazar: İREM KARATOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Adana ilinde 2019-2020 yılında gerçekleştirilen bu çalışmada, fide, baş bağlama ve hasat dönemine yakın soğan alanlarında sorun olan fungal patojenlere yönelik sörvey çalışması gerçekleştirilmiştir. Sörvey alanlarından laboratuvara getirilen infekteli bitkilerden elde edilen altı adet fungusun (Stemphylium globuliferum, Stempyhlium vesicarium, Botrytis cinerea, Fusarium equiseti, Alternaria infectoria, Penicillium glabrum) bazı fungisitlere in vitro ortamında duyarlılıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Sörveyler sonucunda Phytium Kök Çürüklüğüne bağlı etmenlere önemsiz derecede rastlanılmış ve diğer sörveylerde sırasıyla Peronospora destructor, Botrytis spp. ve Puccinia porri fungal patojenleri ön plana çıkmıştır. Üretim alanlarındaki infekteli bitkilerden izole edilen izolatların fosetyl-Al, mancozeb+metalaxyl-M, mancozeb+mandipropamid, mancozeb, mancozeb+dimethomorph, maneb, ametoctradin+dimethomorph, bakır sülfat+cymoxanil kimyasalları in vitro'da duyarlılıkları açısından testlenmiştir. Yapılan denemede probit analizleri sonucundaki ED50 değerlerine göre, fosetyl-Al kimyasalında, Fusarium equiseti ve Botrytis cinerea türleri, mancozeb+metalaxyl-M'da, Botrytis cinerea ve Stemphylium globuliferum türleri, mancozeb+mandipropamid fungisitinde Botrytis cinerea, mancozeb ve maneb fungisitlerinde Stemphylium globuliferum, mancozeb+dimethomorph fungisitinde Botrytis cinerea, Alternaria infectoria ve Stemphylium globuliferum türlerinde, ametoctradin+dimethomorph kimyasalında Fusarium equiseti türünde ve bakır sülfat+cymoxanil'de Stemphylium vesicarium ve Fusarium equiseti türlerinin miseliyal gelişmesi üzerinde düşük etki saptanmıştır. Çalışma sonucunda soğan üretim alanlarında sorun olan fungal patojenler için üreticilerin bilinçlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Soğan Mildiyösünden sonra gelen ve infeksiyona neden olan diğer fungal patojenler için ileride oluşturulacak mücadele programları için bir yön oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in the Adana in 2019-2020, a survey was conducted for fungal pathogens that are a problem in seedling, head tying and onion fields close to harvest. In vitro susceptibility of six fungi (Stemphylium globuliferum, Stempyhlium vesicarium, Botrytis cinerea, Fusarium equiseti, Alternaria infectoria, Penicillium glabrum) obtained from infected plants brought to the laboratory from the survey areas to some fungicides was tried to be determined. As a result of the surveys, factors related to Phytium Root Rot were found to be insignificant and Peronospora destructor, Botrytis spp. and Puccinia porri fungal pathogens came to the fore. The chemicals fosetyl-Al, mancozeb+metalaxyl-M, mancozeb+mandipropamide, mancozeb, mancozeb+dimethomorph, maneb, ametoctradin+dimethomorph, copper sulfate+cymoxanil chemicals of isolates isolated from infected plants brought to the laboratory from the production areas were tested in vitro for their sensitivity. According to the ED50 values as a result of the probit analyzes in the trial, in fosetyl-Al chemical, Fusarium equiseti and Botrytis cinerea types, in mancozeb+metalaxyl-M, Botrytis cinerea and Stemphylium globuliferum types, in mancozeb+mandipropamid fungicide Botrytis cinerea, in mancozeb and maneb fungicides Stemphylium globuliferum, the least effect on the mycelial growth of Stemphylium vesicarium and Fusarium equiseti types fungi was determined in the mancozeb+dimethomorph fungicide, Botrytis cinerea, Alternaria infectoria and Stemphylium globuliferum types, in the ametoctradin+dimethomorph chemical in Fusarium equiseti and in the copper sulfate+cymoxanil double agent. As a result of the study, it is thought that producers should be made aware of fungal pathogens that are a problem in onion production areas. It has been tried to establish a direction for future control programs for other fungal pathogens that come after Onion Mildew and cause infection.