Üst gastrointestinal endoskopi işlemi yapılan hastalara uygulanan reiki ve aromaterapinin vital bulgular, oksijen saturasyonu ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of reiki and aromatherapy applied to patients undergoing upper gastroi̇ntestinal endoscopy on vital signs, oxygen saturation and anxiety level
  1. Tez No: 692096
  2. Yazar: ESRA KEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİN SAMANCIOĞLU BAĞLAMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tamamlayıcı ve bütünleşik uygulamalar kapsamında yer alan Reiki ve aromaterapinin hemşire danışmanlığında ağrı, anksiyete, uyku ve stres ile ilgili bozukluklar için kullanıldığı bilinmektedir. Bu çalışma üst gastrointestinal endoskopi işlemi yapılacak hastalara uygulanan reiki ve aromaterapinin vital bulgular, oksijen saturasyonu ve kaygı düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Öntest-sontest deseninde randomize kontrollü olarak yürütülen çalışma reiki grubu (n:34), aromaterapi grubu (n:33) ve kontrol grubu (n:33) olmak üzere 100 hasta ile tamamlandı. Reiki, aromaterapi ve kontrol grubuna işlem öncesinde hasta tanıtıcı formu, vital bulgular ve oksijen saturasyonu izlem formu ve durumluk kaygı envanteri uygulandı. Reiki grubuna, Reiki uygulama rehberi doğrultusunda 20 dakika reiki uygulanırken aromaterapi grubuna 20 dakika inhaler lavanta uygulandı. Kontrol grubuna sadece hastane rutinleri uygulandı. İşlem sırasında tüm gruplara vital bulgular ve oksijen saturasyonu izlem formu uygulandı, işlem sonrasında tüm gruplara vital bulgular ve oksijen saturasyonu izlem formu ve durumluk kaygı envanteri uygulandı. Reiki grubunun kaygı puan ortalaması endoskopi öncesi 53,76±2,93 ve endoskopi sonrası 43,94±4,31, aromaterapi grubunun kaygı puan ortalaması endoskopi öncesi 53,79±3,9 ve endoskopi sonrası 43,85±3,91 bulundu.
Özet (Çeviri)
It is known that Reiki and aromatherapy,which are included within the scope of complementary and integrated practices,are used for pain,anxiety,sleep and stress-related disorders under the consultancy of nurses.This study was conducted to examine the effect of reiki and aromatherapy on vital signs,oxygen saturation and anxiety levels in patients undergoing upper gastrointestinal(GI) endoscopy.The randomized controlled study in the pretest-posttest design was completed with the reiki group(n:34),the aromatherapy group(n:33) and thecontrol group(n:33).Patient identification form,vital signs and oxygen saturation monitoring form and State-Trait Anxiety Inventory(STAI) were applied to the Reiki,aromatherapy and control groups before the procedure.Reiki was applied to the Reiki group for20 minutes in line with the Reiki practice guide,while inhaled lavender was applied to the aromatherapy group for 20 minutes.Only hospital routines were applied to the control group.During the procedure,vital signs and oxygen saturation monitoring form was applied to all groups,after the procedure,vital signs and oxygen saturation monitoring form and STAI were applied to all groups.The mean anxiety score of the Reiki group was 53.76±2.93 before endoscopy,43.94±4.31 afterendoscopy.The mean anxiety score of the aromatherapy group was53.79±3.9 before endoscopy,43.85±3.91 after endoscopy.The mean anxiety score of the control group was 38.33±4.52 before endoscopy, 52.52±7.59 after endoscopy(P