İdiyopatik parkinson hastalarında subjektif uyku kalitesi ve serum ghrelin seviyeleriyle olan ilişkisi
Relationship between subjective sleep quality and serum ghrelin level in idiopathic parkinson patients
- Tez No: 692097
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İdiopatik Parkinson hastalığı (İPH), substantia nigra pars compacta'daki dopaminerjik nöronların dejenerasyonu ile karakterize kronik, ilerleyici, nörodejeneratif bir hastalıktır. Uylu problemleri parkinson hastalarını etkileyen önemli non-motor semptomlardandır. Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKI) uyku kalitesini değerlendirmek için kullanılan ölçeklerden biridir . Ghrelin, büyüme hormunu sekretuar resöptörünün endojen bir ligandı olan popüler ismiyle“açlık hormonu”olarak bilinen bir peptittir. Uygun yöntemle ve uygun zamanda ölçüldüğünde ghrelinin erken evre Parkinson hastalarında bir biyobelirteç olabilceği literatürde bildirilmiştir. Bu amaçla , çalışmamızda İdiopatik Parkinson Hastalarında subjektif uyku kalitesinin ve bunun serum ghrelin ile olan ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır . Parkinson ve Hareket Hastalıkları polikliniğimizce takipli 63 Parkinson hastası ve sosyodemografik olarak benzer dağılıma sahip 59 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastalarımızın %61,9 erkek , %38,1 i kadın olup yaş ortalaması 64,7 ydi. Hastalarımız Modifiye Hoehn ve Yahr Skalası (H&Y) ve Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) ile değerlendirildi . Hasta ve sağlıklı gönüllülerin PUKI ölçeği tesbit edildi , ELISA yöntemi kullanılarak serum açlık ghrelin seviyelerine bakıldı. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubunun PUKİ değerleri arasında anlamlı bir farklılık görüldü ( p =
Özet (Çeviri)
Idiopathic Parkinson's disease (IPD) is a chronic, progressive, neurodegenerative disease caused by the degeneration of dopaminergic neurons in the substantia nigra pars compacta. Sleeping problems are an important non-motor symptom affecting Parkinson's patients. The Pittsburgh Sleep Quality Index(indeksin orjinal ismi böyle geçiyor) (PSQI) is one of the scales used to evaluate sleep quality. Ghrelin is a peptide popularly known as the“hunger hormone”, which is an endogenous ligand of the growth hormone secretory receptor. It has been reported that ghrelin could be a biomarker in early stage Parkinson's patients when measured with the appropriate method and time. For this reason, this study aimed to show subjective sleep quality in Idiopathic Parkinson's Patients and its relationship with serum ghrelin level. 63 patients with Parkinson's disease and 59 healthy volunteers with similar sociodemographic distribution were included in this study. 61.9% of our patients are male and 38.1% are female. The mean age was 64.7 years. Our patients were evaluated with Modified Hoehn and Yahr Scale (H&Y), and Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) . The values of the patients and healthy volunteers were determined according to the PSQI scale. Serum fasting ghrelin levels were measured using the ELISA method. In our study, there was a significant difference between the patients and control groups in terms of PSQI values (p =