Puberte prekoks tanılı çocukların ve sağlıklı çocukların benlik saygısı ile anksiye düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of self esteem and anxiety levels between children diagnosed with precocious puberty and healthy children
  1. Tez No: 692114
  2. Yazar: BURCU BAKIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SULUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu araştırmada puberte prekoks tanılı çocuklar ile sağlıklı çocukların benlik saygısı ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması ve puberte prekokslu çocuklarda anksiyete düzeyi ile benlik saygısına etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada örneklem grubunu T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'nde puberte prekoks tanısı ile izlenen 86 (vaka), kontrol grubunu ise iki farklı ilkokula devam eden 86 kız çocuğu olmak üzere 8-12 yaş aralığında toplam 176 kız çocuğu oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Kasım 2020-Nisan 2021tarihleri arasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (ÇDSKÖ)”,“Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği (CBSÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 20 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov Normallik Testi, T Test, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman's Korelasyon Testi, Ki-Kare Testi ve Fisher's Exact Testi kullanılmıştır. Bulgular: Her iki grup sosyodemografik özellikler açısından homojendir. Vaka grubunun Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği toplam puan ortalaması kontrol grubunun ölçek puan ortalamasına göre daha düşüktür ve toplam puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (U=3278,5 p>0,05). Vaka grubunda ÇDSKÖ toplam puan ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (U=2842,0 p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aim edtocompare self-esteem and anxiety levels between children diagnosed with precocious puberty and health children and to identify factors affecting anxiety level and self-esteem in children with precocious puberty. Materials and Methods: The study was carried out in Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic of HSU Gulhane Training and Research Hospital, Ankara/Kecioren Yalcin Eskiyapan Elementary School and Ankara/Kecioren Talia Yasar Baktur Elementary School. Sample of the study was composed of a total of 176 female children between 8-12 years old including 86 girls with a diagnosis of precocious puberty in the study groupand 86 healthy girls in the control group. Data of the study were collected between November 2020-April 2021 by using“Introductory Informatıon Form”,“State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAI-CH)”and“Coopersmith Self-Esteem Inventory (CSEI)”. IBM SPSS Statistics 20 program was used to analyze data. Kolmogorov-Smirnov Normality Test, T test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Variance Analysis, Spearman Correlation Test, Chi-Square Test and Fisher's Exact Test were used in data analysis. Results: Both groups were homogenous in terms of sociodemographic characteristics. Mean CSEI score of the study group was lower than the control group; and the difference between the scores was found to be statistically significant (U=3278,5 p>0,05). Besides, mean STAI-CH score of the study group was found to be significantly higher than the control group (U=2842,0 p0,05).