Çiftçilerin ziraat odasından memnuniyet durumlarının belirlenmesi: Kahramanmaraş ili örneği
Determination of farmers' satisfaction with the chamber of agriculture: The case of Kahramanmaraş province
- Tez No: 692131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİT PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerindeki çiftçilerin ziraat odası ile ilgili görüşlerini, ziraat odasından beklentilerini ve memnuniyetlerini belirlemek, bununla birlikte ziraat odasının çiftçiler açısından ne kadar önemli olduğu ve beklentilerini karşılama durumunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda Kahramanmaraş Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerine bağlı ziraat odasına kayıtlı çiftçi sayısı dikkate alınarak gayeli olarak 10 adet köy belirlenmiştir. Bu köylerde toplam 96 çiftçi ile anket çalışması yürütülmüştür. Çiftçilerin yaş ortalaması 59,73'tür. Çiftçilerin tarımsal üretimle uğraşma süreleri ortalama 35,41 yıldır. Yıllık tarımsal gelir ortalama 121898,07 TL'dir. Çiftçilerin eğitim durumu ortaokul düzeyinde çıkmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çalışmanın amacına uygun olarak çiftçilerin ziraat odasından memnuniyetini etkileyen faktörler sıralı lojistik regresyon analizi ile belirlenmiştir. Model sonucuna göre üreticilerin ziraat odasından memnun olma durumu ile bilgi alma durumu, bürüt üretim değeri ve yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ziraat odasından memnuniyet durumu ile aile birey sayısı, eğitim durumu, toplam arazi varlığı ve yaş arasında negatif yönlü, bilgi alma durumu, bürüt üretim değeri, tarımsal destek, yatırım ve deneyim değişkenleri arasında ise pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çiftçilerin gerekli eğitimleri alması ve tarımsal desteklerden faydalanması sağlanmalıdır. Bunun için çiftçi örgütlerden biri olan ziraat odalarının devlet tarafından desteklenip daha çok çiftçiye ulaşabilir duruma getirilmeli, böylece daha çok çiftçi ziraat odasının hizmetlerinden faydalanabilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the opinions of the farmers in Kahramanmaraş province, their expectations and satisfaction from the agricultural chamber, and also to reveal how important the agricultural chamber is for the farmers and to meet their expectations. In this context, 10 villages were determined on purpose, taking into account the number of farmers registered in the Chamber of Agriculture of Kahramanmaraş Onikisubat and Dulkadiroğlu districts. A survey was conducted with a total of 96 farmers in these villages. The average age of the farmers is 59.73. The average period of time for farmers to deal with agricultural production is 35.41 years. Average annual agricultural income is 121898.07 TL. The education level of the farmers is at the secondary school level. In the analysis of the data obtained, in accordance with the purpose of the study, the factors affecting the satisfaction of the farmers from the chamber of agriculture were determined by sequential logistic regression analysis. According to the model result, it was determined that there is a statistically significant relationship between the satisfaction of the producers with the agricultural chamber and the status of obtaining information, gross production value and age. It has been determined that there is a negative relationship between the satisfaction with the chamber of agriculture and the number of family members, education level, total land assets and age, and a positive relationship between the information status, gross production value, agricultural support, investment and experience variables. Farmers should receive the necessary training and benefit from agricultural supports. For this, chambers of agriculture, should be supported by the state and made accessible to more farmers, so that more farmers can benefit from the services of the chamber of agriculture.