Makedonya, Tarihçe-i Devr-i İnkılab'a (1908) göre Balkan Milliyetçiliği ve Osmanlı siyasi hayatı
Macedonia; Balkan nationalism and Ottoman political life according to historiography-I Devr-i Inkalib (1908)
- Tez No: 692140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışmada ilk olarak, İslami Araştırmalar Enstitüsü'nden elde ettiğimiz eserin transkripsiyonunu yaparak başladık. Bu sürece ek olarak Atatürk Kitaplığı ve Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nden Mehmed Selahaddin, İbrahim Temo, Tahsin Uzer, Salih Münir Paşa gibi yazarların, birinci el kaynak olarak nitelendirilen eserlerini elde ettik. Böylelikle, Osmanlı Devleti'nin zor zamanlarını görmüş ve eserlerinde de bu dönem hakkında tecrübe ve fikirlerini aktaran yazarların da düşüncelerini de öğrenmiş olduk. Araştırmamızın birinci kısmına geldiğimizde; Osmanlı Devleti'nin XIX. ve XX. Yüzyıllardaki siyasi, iktisadi ve toplumsal durumuna değinmekteyiz. Bu bölüm XIX. Yüzyıl yönetici kesiminin, XV. Yüzyıldaki gibi ideal devlet düzeninde olmadığının bilincinde oldukları bir dönemdir. Osmanlı ricalinin bu bilinçle birlikte, Devlet-i Ebed-i Müdded düşüncesiyle, XIX. Yüzyıl süresince birçok değişimden geçtiğini de belirtmek zorundayız. Bu değişimleri özellikle daha iyi kavrayabilmek ve yorumlayabilmek adına Tarık Zafer Tunaya, M. Şükrü Hanioğlu, Gül Tokay, Fikret Adanır, Barbara Jelavich, Eric Zan Jurcher, gibi araştırmacıların çalışmalarından da faydalandık. İkinci bölümde ise Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, devletin yürüttüğü politikalarda oldukça etkin rolde olan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin doğuşu ve kökensel bağlantıları hakkında bilgiler sunduk. Bu bağlamda cemiyetin oluşum sürecine; başta İngiltere'nin, Osmanlı içişlerine müdahale etmesi ile Balkanlarda yaşanan bağımsızlık süreçleri de etkili olmuştur. Bu çerçevede ikinci bölüm ağırlıklı olarak; Osmanlı yönetimine karşı bir muhalif çizgi olarak kurulan cemiyetin daha sonraları Osmanlı Devleti'nin siyasi hayatına ne tür etkileri olduğuna da değindik. Bu bölümde de İttihad ve Terakki Cemiyeti'ni araştırmalarında yoğun bir şekilde bahseden Sina Akşin, Feroz Ahmad, Mehmet Hacısalihoğlu gibi araştırmacıların da eserlerini inceledik. Üçüncü bölümümüz ise Balkanlarda yaşanılan süreci birincil ağızdan anlatan Selanikli Şemseddin'in bizatihi yazdığı eserinde, Balkanlardaki Osmanlı Devleti politikaları ve dış devletlerin Balkanlardaki planlarının değerlendirilmesini yaptık.
Özet (Çeviri)
We started the first step of our research by transcribing the work that obtained from the Institute of Islamic Studies. In this process, we have learned from the authors who convey their experiences and ideas about this period in their works such as Mehmed Selahaddin, İbrahim Temo, Tahsin Uzer, Salih Münir Paşa who has seen the last Ottoman period from Atatürk Library and Beyazıt State Library. In addition, we tried to reinforce this information by obtaining secondary sources describing the political, economic and social situations of the Ottoman Empire in the 19th century. In the first part of our research; We refer to the political, economic and social situation in Ottoman Empire in 19th and 20th the centuries. This chapter is the awareness of 19th Century administrative is not as ideal state order as in the 15th century. We need to remark that, with this awareness of the Ottoman dignitaries, with the thought of the State-i Ebed-i Müdded, it has undergone many changes over the course of the 19th century. In particular, we benefited from the works of our leading researchers, such as Tarık Zafer Tunaya, Feroz Ahmad, M. Şükrü Hanioğlu, Mehmed Hacısaligoğlu, Gül Tokay, Fikret Adanır, Barbara Jelavich, Eric Zan Jurcher, Sina Akşin, in interpreting the processes of the period. When we come to the second part, we presented information about the birth and origin of the Committee of Union and Progress, which played a very active role in the policies carried out by the state in the last period of the Ottoman Empire. In this context, we have to point out that in parallel with the increase in the events of independence in the Balkans and the intervention of the superpowers in the Ottoman internal affairs of the period, there has been an increase in the oppositional attitudes towards the oppression regime of the Ottoman Empire. In this context, we also touched upon the historical and social problems of the society and the Balkan geography in general terms in our second part. In our third part, we evaluated the policies of the Ottoman State in the Balkans and the plans of the foreign states in the Balkans in the work written by Semseddin of Thessaloniki, who tells the process in the Balkans in the first hand.