Romantik ilişkilerde bağlanma stilleri, duygu dışavurumu ve ilişki doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between attachment styles, emotional expression and relationship satisfaction in romantic relationships
  1. Tez No: 692141
  2. Yazar: ÜMMÜ SEMİNAY CAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerinde bağlanma, duygu dışavurumu ve ilişki doyumu arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın evreni Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerden, örneklemi ise üniversitenin kent merkezinde bulunan yerleşkelerinde öğrenim gören ve romantik bir ilişkisi olan basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 365 kişiden (184 kadın, 181 erkek) oluşmaktadır. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Duygu Dışavurum Tarzları Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi ve İlişki Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş, korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Güvenli bağlanmanın, üzüntüyü erteleme tarzı ile negatif, öfkenin saldırganca dışavurumu ile pozitif yönde; korkulu bağlanmanın, mutluluğun öteki odaklı dışavurumu, üzüntüyü yüze yansıtma tarzı, üzüntünün saldırganca dışavurumu, üzüntüyü gizleme tarzı, üzüntüyü erteleme tarzı ve öfkenin serinkanlı dışavurumu ile pozitif, öfkenin sözel dışavurumu ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Kayıtsız bağlanmanın, üzüntünün saldırganca dışavurumu, üzüntüyü gizleme tarzı ve üzüntüyü erteleme tarzı ile saplantılı bağlanmanın, mutluluğun öteki odaklı dışavurumu, üzüntünün saldırganca dışavurumu, üzüntüyü gizleme tarzı, üzüntüyü erteleme tarzı, öfkenin misilleme tarzı ve öfkenin serinkanlı dışavurumu ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. İlişki doyumunun korkulu, kayıtsız bağlanma, üzüntünün saldırganca dışavurumu, üzüntüyü gizleme, üzüntüyü erteleme, öfkenin saldırganca dışavurumu ve öfkenin misilleme tarzı ile negatif, saplantılı bağlanma, mutluluğun ben ve öteki odaklı duygu dışavurumu ile pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. İlişki doyumunu yordayan ve ilişki doyumunun anlamlı yordayıcısı olmayan değişkenler tespit edilmiş olup bu değişkenler ile alt boyutları arasındaki ilişki bulgular ve tartışma bölümünde ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between attachment, emotional expression and relationship satisfaction in the romantic relationships of university students. The universe of the research consists of students studying at Çanakkale Onsekiz Mart University, and the sample consists of 365 people (184 females, 181 males) selected by simple random sampling method, who study in the campuses of the university in the city center and have a romantic relationship. Personal Information Form, Emotion Expression Styles Inventory, Relationship Scales Questionnaire and Relationship Satisfaction Scale were used as data collection tools. The data obtained from the scales were analyzed with the SPSS program, correlation and hierarchical regression analyzes were applied. Secure attachment was found to be negatively related to the style of procrastination and positively related to the aggressive expression of anger. It was found that fearful attachment was positively related to other-focused expression of happiness, reflecting sadness to the face, aggressive expression of sadness, hiding sadness, postponing sadness, and calm expression of anger, and negatively related to verbal expression of anger. It was determined that indifferent attachment was positively related to aggressive expression of sadness, hiding sadness and postponing sadness and obsessive attachment was positively related to other-oriented expression of happiness, aggressive expression of sadness, hiding sadness, postponing sadness, retaliation style of anger and calm expression of anger. It has been determined that relationship satisfaction is negatively related to fearful, indifferent attachment, aggressive expression of sadness, hiding sadness, delaying sadness, aggressive expression of anger and retaliation style of anger, and positively with obsessive attachment, self-centered expression of happiness and other-oriented expression of happiness. Variables that predict relationship satisfaction and are not significant predictors of relationship satisfaction have been identified, and the relationship between these variables and their sub-dimensions is examined in detail in the findings and discussion section.