Cam iyonomer içerikli farklı yapıdaki biyoaktif restoratif materyallerin süt dişlerindeki mikrosızıntı ve bağlanma kuvvetlerinin karşılaştırılması
Comparison of microleakage and shear bond strength of different bioactive restorative materials contained glass ionomer in primary teeth
- Tez No: 692148
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE KAPTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamızda cam iyonomer içerikli farklı yapıdaki biyoaktif materyallerin (Activa Kids, Riva Light Cure HV, Beautifil II ve Fuji II LC) süt molar dişlerdeki mikrosızıntı miktarlarının ve bağlanma kuvvetlerinin in vitro olarak karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda 80 adet çürüksüz süt molar dişin 40 adedi mikrosızıntı testi için, 40 adedi bağlanma dayanımı testi için kullanıldı. Mikrosızıntı değerlendirmesi için boya penetrasyon yöntemi seçildi. Test için dişlerin bukkal yüzeylerinde 4x2x2 mm boyutlarında Sınıf V kaviteler hazırlandı (n = 10). Restoratif materyallerin tümü üretici firmanın talimatları doğrultusunda uygulandı. Örneklere 500 kez termal siklus işlemi uygulandı. Dişler %0,5'lik bazik fuksin içerisinde 24 saat bekletildi. Ardından restorasyonun ortasından bukkolingual doğrultuda longitudinal kesitler alındı. Örnekler stereomikroskopta fotoğraflanarak mikrosızıntı oranları belirlendi. Bağlanma dayanımını değerlendirmek amacıyla, makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Makaslama bağlanma dayanımı testi için dişlerin okluzal yüzeylerinde düz dentin yüzeyleri hazırlandı (n=10). 3 mm çapında vinil tüp aracılığıyla restoratif materyallerin tümü üretici firmanın talimatları doğrultusunda uygulandı. 0,5 mm/dk hızla, kırılma meydana gelinceye kadar kuvvet uygulandı. Örneklerin yüzeyleri stereomikroskop altında incelenerek kırık tipleri belirlendi. Yüzeylerin ayrıntılı değerlendirilmesi amacıyla SEM analizleri yapıldı. Verilerin değerlendirilmesinde Varyans analizi, Tukey testi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Çalışmada kullanılan restoratif materyallerin mikrosızıntı miktarları karşılaştırıldığında, okluzal mikrosızıntı değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the microleakage and bond strength of different bioactive restorative materials contained glass ionomer (Activa Kids Bioactive, Riva Light Cure HV, Beautifil II, Fuji II LC) in primary teeth in vitro conditions. In our study, 40 caries-free primary molar teeth were used for microleakage test and 40 caries-free primary molar teeth for bond strength test. The dye penetration method was chosen for the evaluation of microleakage. In microleakage test, class V cavities of 4x2x2 mm were prepared on the buccal surfaces of the teeth (n = 10). All the restorative materials were applied in accordance with the manufacturer's instructions. The samples were thermalocycled 500 times. The teeth were kept in 0.5% basic fuchsin for 24 hours. Then, longitudinal sections were taken in the buccolingual direction from the middle of the restoration. Microleakage rates were determined by photographing the samples under a stereomicroscope. To evaluate the bond strength, the shear bond strength test method was applied. Flat dentin surfaces were prepared on the occlusal surfaces (n=10). All restorative materials were applied through a 3 mm diameter vinyl tube in accordance with the manufacturer's instructions. For the shear bond strength test, force was applied at a speed of 0.5 mm/min until fracture occurred. The surfaces of the samples were examined under a stereomicroscope and the fracture types were determined. SEM analyzes were performed to evaluate the surfaces in detail. Variance analysis, Tukey test and Kruskal Wallis test were used to evaluate the data. When microleakage of bioactive restorative materials containing glass ionomer were compared, no statistically significant difference was found between the groups at occlusal edges (p>0.05).