Samsun yöresi sığırlarda kolostrum kalitesi ve pasif transfer yetmezliğin brix dijital refraktometre ile araştırılması
Investigation of failure of passive transfer and colostrum quality in cattle in Samsun region wi̇th brix digital refractometer
- Tez No: 692147
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Samsun Yöresi Sığırlarda kolostrum kalitesi ve Pasif Transfer Yetmezliğin Brix Dijital Refraktometre ile Araştırılması amaçlandı. Çalışma 40 sığır işletmesinde (n=180 kolostrum ve buzağı) doğumu takiben yürütüldü. İşletmeler büyüklüklerine göre 3 gruba ayrıldı. Her işletmede anneden doğumu takiben (0-3 saat) 1 mL taze kolostrum örneği ve buzağılardan doğumu takiben 24-48 saat içerisinde 5 ml kan örneği usulüne uygun olarak alındı. Numunelerde kolostrum kalitesi ve buzağılarda pasif transfer yetmezliğin belirlenmesi için Brix digital refraktometre % oranları belirlendi. Sonuçlar ≥%22 ise kolostrumun iyi kalitede, 0,05). Çalışma gruplarının serum total protein konsantrasyonları Grup 1'de 28 (%46,6), Grup 2'de 30 (%50), Grup 3'de 32 (%53,3) ve toplam 90 (%50) serum örneğinin %Brix değerinin (0,05). Grupların total protein seviyeleri Grup 1'in 6,26±1,36, Grup 2'nin 6,46±1,83, Grup 3'ün 6,47±1,73 olarak ölçüldü. Tüm grupların total protein konsantrasyonunun ortalaması ise 6,40±1,65 olarak belirlendi. Gruplar arasında total protein değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Serum %Brix değerleri ile Serum total protein ve GGT düzeyleri arasında pozitif korelasyon belirlendi? Çalışma yapılan işletmelerde %97,2 oranında kuru dönem aşılama yapılmadığı, buzağıların %80 kış dönemi doğduğu, %31,6 oranında kolostrumun zamanında verilmediği, %66 oranında buzağılara yeterli kolostrumun verilmediği, %78,8 oranında buzağıların anneden beslendiği ve %83 oranında anne ile beraber barındığı tespit edildi. Sonuç olarak, Samsun Yöresi işletmelerde Sığırlarda kolostrum kalitesi 3 grupta toplam 40 (%22.2) örnekte %Brix kolostrum örneği yetersiz (kötü kaliteli) olarak ve total protein konsantrasyonları 3 grupta toplam 90 (%50) örnekte %Brix değerinin düşük olduğu ve pasif transfer yetmezlik şekillendiği belirlendi. Belirlenen oranlar bölge işletmelerinde benzer alışkanlıklar ile hayvancılıkla uğraşıldığını, kolostrum kalitesinin önemli oranda kalitesiz olduğunu ve ortalama %50 oranında PTY şekillendiğini, bu durumun buzağı gelişimini ve verimliliğini azaltacağı, hastalıklara duyarlılığı artıracağı ve ciddi ekonomik kayıplara neden olacağını ortaya koymaktadır. Kolostrum kalitesini artırmak ve pasif transfer yetmezliği önlemek için kuru dönem aşılama, kolostrum verilme zamanı, verilme miktarı ve beslenme şekli gibi konular üzerinde eğitici çalışmalar yapılması ve işletmelerin bilgilendirilmesi gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate failure of passive transfer (FPT) and colostrum quality in cattle in Samsun Region with Brix Digital Refractometer. The study was conducted in 40 cattle farms (n=180 colostrum and calves) after birth. Cattle farms were divided into 3 groups according to the number of animals they housed. In each farm, 1 mL of fresh colostrum sample was taken from the mother (0-3 hours) after birth, and 5 ml of blood sample was taken from calves within 24-48 hours following delivery, in accordance with the procedure. In order to determine quality in the colostrum samples and failure of passve transfer in calves, % ratios were determine by Brix digital refractometer. If the results were ≥22% (Ig >50 mg/mL, 50 g/L) colostrum was of good quality, if 0.05). The serum total protein concentrations of the study groups were 28 (46.6%) in Group 1, 30 (50%) in Group 2, and 32 (53.3%) in Group 3 of the %Brix value (0.05). Total protein levels of the groups were measured as 6.26±1.36 in Group 1, 6.46±1.83 in Group 2 and 6.47±1.73 in Group 3. The mean of total protein concentration of all groups was determined as 6.40±1.65. There was no statistically significant difference in BS-120 total protein values between the groups (p>0.05). A positive correlation was determined between serum %Brix values and serum total protein and GGT levels. It was determined that 97.2% of the farms were not vaccinated in the dry period, 80% of the calves were born in the winter, 31.6% were not given colostrum on time, 66% were not given enough colostrum, 78.8% were fed from the mother and 83% were sheltered with the mother. As a result, the colostrum quality in cattle in Samsun Region was insufficient at the rate of 25%, 22% and 18.3% in 3 groups, respectively. When the total protein concentrations were evaluated, it was determined that passive transfer failure occurred in 46.6%, 50% and 53.3% of the 3 groups, respectively. The results show that the regional farms deal with livestock with similar habits, the quality of colostrum is significantly poor and FPT is formed at an average rate of 50%, this situation will reduce calf development and productivity, increase susceptibility to diseases and cause serious economic losses. In order to increase colostrum quality and prevent failure of passive transfer, it was concluded that educational studies should be carried out on subjects such as dry period vaccination, colostrum administration time, amount of administration and feeding method, and businesses should be informed.