Diş hekimliğinde kullanılan dijital ölçü sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the digital measuremet systems used in dentistry
  1. Tez No: 692151
  2. Yazar: GÖZDE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR BİLMENOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde kullanılan geleneksel ölçü materyalleri ile elde edilen modeller, boyutsal olarak ağız içi dokuları ile çok yakın sonuçlar vermesine rağmen; gerek ölçü materyallerinin gerekse de dental alçıların uygulanma prosedürlerinde yapılan hatalar ve materyallerin boyutsal olarak değişim göstermeleri diş hekimliğini“dijital ölçü”kavramına yönlendirmiştir. Çalışmamızda bilimsel çalışmalarda sıkça kullanıldığı ve 4 implant üzeri sabit protetik rehabilitasyona karşılık gelen 'Pro Arch' sistemini piyasaya sürdüğü için Straumann firması tercih edilmiştir. Çalışma modeli oluşturulurken literatürde de belirtildiği gibi yansıma ve parlamayı önleyebilmek adına taranabilir tip-4 alçı kullanılmıştır. Modelde 13-23-16-26 numaralı dişlerin olduğu yerlere; 3 numaralı bölgelere düz, 6 numaralı bölgelerde açılı olacak şekilde implantlar yerleştirilmiştir. Güncel olarak kullanılan ve ulaşılabilir konumdaki 14 farklı ağız içi tarayıcı doğruluk, hassasiyet ve tutarlılık açısından değerlendirilmiştir. Referans dijital model oluşturmak amacıyla literatürde benzer çalışmalarda da kullanılan ATOS Core-80 endüstriyel tarayıcı kullanılmıştır. Güç (power) analiz sonucuna göre ağız içi tarayıcılar ile 10 ar kez tarama yapılmıştır. Tarama verileri STL dosya formatında dışa aktarılmıştır. Model çakıştırmaları ise 'ATOS Professional v 7.5 SR2' programı içinde yer alan literatürde de sıkça kullanılan 'best-fit-algorithm' metoduna göre yapılmıştır. Veriler dijital ortamda çakıştırılarak bulgular istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerde referans tarayıcıya göre doğruluk için en az sapma gösteren tarayıcının Sirona Primescan, en fazla sapma gösteren tarayıcının GC Aadva olduğu gözlenmiştir. Elde edilen verilere göre cihazların kendi içlerindeki tutarlılıkları değerlendirildiğinde en az sapma gösteren tarayıcının Sirona PrimeScan, en fazla sapma gösteren tarayıcının 3Disc Heron olduğu gözlemlenmiştir. Ağız içi tarayıcıların kullanıldığı daha çok in vivo çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although giving closer results with dimensional intraoral texture, models gained by traditional methods have directed dentistry to the concept of“digital dimensions”because of both the mistakes come out during the execution procedure of measurement materials and dental plaster and the dimensional changes of materials. Like lots of scientific research; In our study, Straumann Company have been preferred. Because they have launched the Pro Ach Sytem which is referred to fixed prosthetic rehabilitation build in 4 implant. While building working model,scannable type 4 paster has been used to prevent reflecting and shining as mentioned in Literature. In This model, flat implants have been practised to the teeth number 13-23-16-26; the areas number 3. Angled implants also have been practised to number 6 areas. According to the their accuracy, sensibility and consistency, 14 different intraoral scanner that are recent and reachable have been evaluated. As used in similar researhs; ATOS CORE 80 industrial scanner has been used to create reference digital model. According to the power analysis each intraoral scanner has been used ten times. The data have been exported as STL file format. Model overlay has been completed according to“best fit algorithm'' method, which takes part in ”ATOS PROFESSİONAL V7.5 SR2'' programme. This method is very popular among literatüre. Data overlay has been completed in digital area then the results evaluated statistically. The data reveals that, The most deviation from accuracy occured in GC ADVA, the least deviation occured inSirona Premescan According to the result the most consistent scanner is Sirona Premescan (the least deviation) , but the least consistent scanner 3Disc Heron (The most deviation) All in all there is a need for more“in vivo”studies about intaoral scanners.