Farklı alaşımlardan imal edilip yüzey iyileştirme işlemleri uygulanan topuz başlı ataşmanların mekanik özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of mechanical properties of ball attachment manufactured from different alloys and surface improvement processes
  1. Tez No: 692152
  2. Yazar: GİZEM YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN GÖRLER
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Overdenture protezlerde yaygın kullanılan sistem topuz başlı tutuculardır. Topuz başlı tutucular zamanla deformasyona uğramakta, bu da protezin retansiyon ve stabilitesini etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı alaşımlardan imal edilip yüzey iyileştirme işlemleri uygulanan topuz başlı ataşmanların mekanik özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda farklı alaşımlardan (Grade 4, Grade 5, Grade 23, CoCr) üretilen ve çeşitli yüzey işlemleri (yüzey işlemi yok, anodizasyon, mikro ark oksidasyon kaplama) uygulanan topuz başlı tutucular kullanıldı. Laboratuvar ortamında örnekler hazırlanıp çiğneme simülatörleri ile eş zamanlı 5 yıllık yaşlandırma işlemine denk gelen termomekanik siklusa maruz bırakıldı. Yaşlandırma işlemi sonucunda topuz başlı ataşmanların yüzey özelliklerinde meydana gelen değişiklikler taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDX) ve X-ışını difraktometresi (XRD) ile değerlendirildi. Matriks ve patrikslerde oluşan deformasyonun retansiyon direncini etkileyeceği düşünülüp bu direnci ölçmek için universal test cihazında gerilme bağlanma dayanımı testi uygulandı. Değerler Newton ve Megapascal cinsinden kayıt edildi. Patrikslerdeki aşınmayı tespit etmek için hassas terazide ağırlık ölçümleri yapıldı. Değerler miligram (mg) cinsinden kayıt edildi. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edildi. Sonuç olarak, bütün topuz başlı ataşmanlarda ve lastiklerde retansiyon kaybı ve yıpranma gözlendi. Retansiyon ve ağırlık kaybı en fazla titanyum grade 4 grubunda, en az ise CoCr grubunda görüldü. Diğer gruplar arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The retaining system commonly used in overdenture prostheses is the ball attachments, which are deformed over time, which can affect the retention and stability of the prosthesis. The aim of this study is to research the physical properties of the ball attachments which are made of different alloys and used for surface treatment. In our study, ball attachments produced from different alloys (Grade 4, Grade 5, Grade 23, CoCr) and applied various surface treatments (no surface treatment, anodization, micro-arc oxidation coating) were used. Samples were prepared in the laboratory environment and exposed to the thermal cycle, which corresponds to a 5-year aging process, by means of chewing simulators. The changes in the surface properties of the ball attachments as a result of the aging process were evaluted with scanning electron microscopy (SEM-EDX) and X-ray diffractometry (XRD). Considering that the deformation in the matrix and the patrix would affect the retention resistance, tensile bond strength test was applied in a universal test device to measure this resistance. Values were recorded in Newtons and Megapascals. In order to detect the wear on the patrix, weight measurements were made on precision scales. Values were recorded in miligram (mg). The data were analyzed using the SPSS program. As a result, loss of retention and wear were observed on all ball attachments and matrix. Retention and weight loss were seen the most in the titanium grade 4 group and the least in the CoCr group. No significant difference was found between the other groups.