Design and manufacturing of a connecting rod for gasoline engines made by high performance plastic
Benzinli motorlar için yüksek mukavemetli plastiklerden biyel kolu tasarımı ve imalatı
  1. Tez No: 573358
  2. Yazar: HİKMET NAZIM EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KENTLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İçten yanmalı motorların yapımında kullanılan malzemeler motor komponentine göre değişiklik göstermektedir. Motor bloğunun imalinde ana malzeme olarak çelik kullanılmakla birlikte, pistonlar, alt karter alüminyum alaşımlarından yapılmaktadır. Günümüzde alternatif malzemeler binek araçların farklı aksamlarında kullanılmaya başlanmıştır. Bazı binek araç markaları kompozit ve alüminyum alaşımlarını araç şasisinde kullanmaktadırlar. Böylece aracın ağırlığının azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanması amaçlanmaktadır. Ancak binek araç teknolojisinde alternatif malzemelerin kullanımı statik elemanlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Alternatif malzeme olarak plastik kompozit kullanımı günümüzde uygun gözükmektedir. Bu çalışmayla motorun doğrudan hareketli bir aksamı üzerinde alternatif malzeme olarak plastik kompozit kullanılması amaçlanmaktadır. Bunun için biyel kolu seçilmiştir. Biyel kolu motorun çalışması esnasında doğrusal hareketi dairesel harekete çeviren bağlantı elemanlarındandır. Bu çalışmada sonlu elemanlar analizinden yardım alınarak biyel kolunun önce tasarım ve optimizasyon aşaması tamamlanmıştır. Ardından yeni tasarıma uygun kalıp tasarlanmış ve plastik kompozit malzemeden numuneler imal edilip performans testleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Materials used in manufacturing of internal combustion engines differ with respect to the component. Engine blocks are produced from steel alloys, however pistons and some other parts are produced from aluminum alloys. Nowadays, alternative materials have been started to be used in different parts of cars. Some car manufacturers are using aluminum alloys for producing chassis. The main aim is to reduce car weight, consequently, reduce fuel consumption. However, using alternative materials almost has been used on static parts of cars up to now. As an alternative material plastic seems suitable for today. In this study, it is aimed to use alternative materials for a moving part which is selected as connecting rod. The connecting rod is a linking part used to convert linear motion to rotational motion. The steps of these works are: design and optimization phase, FEA phase, design the mold, getting samples from the mold using plastic material and as the last phase testing with mechanisms like engine work environment to check if it is suitable or not to use.