Çok düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlar için yapılan geri ödemelerin değerlendirilmesi
Evaluation of the reimbursement associated with infants with very-low-birth-weight
  1. Tez No: 692156
  2. Yazar: MYERYEKYE AMANTAI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Economics, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı çok düşük doğum ağırlığı ile üçüncü seviye yenidoğan yoğun bakım ünitesine alınan ve hayatta kalan yenidoğanların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan geri ödemelerine etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Günümüzde çok düşük doğum ağırlıklı bebekler yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde verilen kaliteli bakımlar ve maliyeti yüksek sağlık hizmetleri sayesinde hayatta kalabilmektedir. Bu bebekler yaşam boyu etkisinde kalacakları, sosyal ve ekonomik maliyetleri yüksek olan morbiditelere sahip olabilmektedir. Bu morbiditeler sadece yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış süresini ve maliyetleri arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda bu bebeklerde uzun vadeli kronik hastalık sayısında, yeniden hastaneye yatışlarda, nörogelişimsel gecikmede artış gibi pek çok soruna da neden olabilmektedir. Çalışmaya yenidoğan yoğun bakım ünitesine kabul edilen ve hayatta kalan 774 bebek dahil edilmiştir. Bebeklerin % 50.5 erkek ve doğum ağırlığı ortancası 1150 gram (min: 490; maks: 1495) ve bu bebeklerin hastane yatış süresinin ortancası 53 gün (min:14; maks 357) olarak bulunmuştur. Morbiditesi olmayan bebeklerde geri ödeme ortancası ₺ 33032.53 (min: 12697.29; maks: 146471.82) iken morbiditesi olan bebeklerde ₺ 52141.02 (min: 11973.91; maks: 287088.80) olarak belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma ile kurulan regresyon modelinde, doğum ağırlığı ve gebelik süresinde meydana gelen artışın ve fototerapi uygulanmasının geri ödemeler üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olduğu belirlenirken bronkopulmoner displazi, non-invaziv ventilasyon, invaziv ventilasyon, nekrotizan enterokolit, yenidoğan retinopatisi ve çoğul gebeliğin geri ödeme üzerinde artırıcı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Prematüre doğumları ve morbidite gelişme riskini azaltabilecek gebelik öncesine yönelik politikaların geliştirilmesi hem daha sağlıklı bir neslin gelişimine hem de yenidoğan yoğun bakım ünite maliyetlerinin azalmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the factors affecting the reimbursement associated with very-low-birth-weight infants admitted to the third level of neonatal intensive care unit and survived. Advances in modern science and the high-cost and quality care given in neonatal intensive care units have resulted in increased survival rate of infants with very-low-birth-weight. However, these babies are susceptible to chronic morbidities that has substantial social and economic burdens. These morbidities not only increase the expenses and duration of stay in the intensive care units, but also causes re-hospitalization and neurodevelopmental delay in these infants. The study comprised 774 survived infants that was admitted to the neonatal intensive care unit. 50.5% of these babies were male with median birth weight of 1150 grams (min:490; max:1495) and length stay of 53 days (min:14; max: 357). The median cost was ₺52141.02 (min:11973.91; max:287088.80) in infants with morbidities and ₺33032.53 (min:12697.29; max:146471.82) in those without morbidities. In the regression analysis, the application of phototherapy, and an increase in birth interval and gestational age have been identified to reduce the reimbursement, while having co-morbities (bronchopulmonary dysplasia, necrotizing enterocolitis, neonatal retinopathy), using ventilation supports (non-invasive and invasive ventilation), and having multiple pregnancies had an increasing effect on the reimbursement. The development of pre-pregnancy policies that can reduce premature births and reduce the risk of morbidities will contribute to both the development of a healthier generation and the reduction of neonatal intensive care unit costs.