Women teachers' perceptions and experiences on gender roles in public and private spheres
Kadın öğretmenlerin kamusal ve özel alanlardaki toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin algıları ve deneyimleri
- Tez No: 692181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Cinsiyet algıları ve cinsiyete dayalı kalıp yargılar, bir mesleğin tercih edilmesinin ardındaki güdüleri büyük ölçüde etkileyebilir ve öğretmenlik, cinsiyete dayalı farklılıkların en belirgin olduğu meslekler arasında yer almaktadır. Öğretmenlik, sahip olduğu nitelikler ve sunduğu imkanlar açısından kadınların bireysel ve mesleki rollerini birlikte yürütebilecekleri bir meslektir. Cinsiyete dayalı iş bölümü hem özel hem de kamusal alanda geleneksel normlara bağlıdır ve mesleklerin cinsiyete dayalı iş bölümü temelinde güçlü bir şekilde bölündüğü sonucuna varılabilir. Bu araştırmada kadın öğretmenlere öğretmen olma nedenleri, öğretmenlik mesleğine ilişkin görüş ve deneyimleri sorulmuştur. Verilerin analizi sonucunda öğretmenlerin öğretmenlik mesleğini tercih etmelerinin en önemli içsel ve dışsal nedenleri belirlenmiştir. Çocukları sevmek ve öğretmenliği sevmekle birlikte aile ve sosyal çevrenin etkisi en önemli nedenleri oluşturmaktadır. Dışsal ve kişisel nedenler birbirine bağlı olduğundan, bu karşılıklı bağlılık, Türkiye'deki geleneksel cinsiyet rolleri ve ataerkil yapı tarafından oldukça etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender perceptions and gender-based stereotypes might heavily affect the motives behind the preference of a profession, and teaching is among the professions in which gender-based differences are most prominent. In terms of the qualifications it requires and the opportunities it offers, teaching is a profession where women can carry out their individual and professional roles together. The gender-based division of labor adheres to traditional norms both in the private sphere and in the public sphere, and it can be deduced that the professions are divided strongly on the basis of the gender-based division of labor. In this study, women teachers were asked about their motives in becoming a teacher and their views and experiences about teaching profession. As a result of the data analysis, the most important internal and external reasons for teachers to prefer teaching profession have been determined. The impact of family and social environment constitute the most important reasons along with loving children and loving being a teacher. Since external and personal reasons are interconnected, this interconnectedness is highly informed by traditional gender roles and patriarchal structure in Turkey.