معايير مدرسة القرنين الثاني والثالث الهجريينفي تعليم اللغة العربية من خلال القران العظيم
Kur'an-ı Kerim öğretimi bağlamında hicri ikinci ve üçüncü yüzyıllarda Arapça öğretimi / Arabic teaching in the second and third centuries (In the context of teaching the Qur'an-ı Kerim)
  1. Tez No: 692180
  2. Yazar: AFRA ALSAYED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Araştırma, Arap dilinin öğretilmesi ile Kur'an-ı Kerim, Kur'an tilaveti ve tecvit eğitimlerinin ne ölçüde ilişkili olduğunu incelemiştir. Söz konusu incelemeyi gerçekleştirirken hicri ikinci ve üçüncü yüzyıllarda ana dili Arapça olmayanlara dilin nasıl öğretildiğini ele almış ve Arap asıllı olmadıkları halde Kur'an-ı Kerim aracılığıyla Arapçayı öğrenerek dilde son derece yetkin hale gelen bazı âlimleri tanıtmaya çalışmıştır. Araştırma ayrıca, bu tarihsel dönemde uygulanan yöntemler ve eğitim aşamaları ile o zamandan günümüze kadar Kur'an-ı Kerim'in Arap dili üzerindeki etkisinin boyutlarını da açıklamış; böylece ana dili Arapça olmayanların Arap dilindeki yeterlilik ve yaratıcılıklarının en üst düzeye çıkarılmasında bu yöntemlerin gösterdiği başarıyı ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This reseach deals with the link between the teaching of Arabic Language with the teaching of the Holy Quran . and the methods of its recitation and the pronunciation of its letters by referring to the beginning of teaching Arabic to non-Arabs in the second and third centuries AH . And getting to know the lives of some non-Arabs scholars who learned the Arabic through the Holy Quran .This was the reason for their creativity ;and also the search explained the methods of the historical period ;and the impact of the Holy Quran on the Arabic Language. In order to demonstrate the success of these approaches by bringing those who learn Arabic from non-Arabs to the highest levels of excellence and creativity in the Arabic Language.