Adil yargılanma hakkının bir unsuru olarak kişinin kendini bizzat veya müdafii aracılığıyla savunma hakkı
As an element of the right to a fair trial the right to defend oneself in person or through a lawyer
  1. Tez No: 692192
  2. Yazar: AFRA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Her birey, olanaklarını geliştirebilmek için doğuştan sahip olunan temel insan haklarını kullanma fırsatını bulabilmelidir. Modern toplumda temel hakların korunması hukuk devletinin sorumluluğundadır. Hukuk devletinde, insan hakları herkese karşı ve de özellikle devletin kendisine karşı korunmalıdır. Olası insan hakları ihlallerine karşı yapılacak yargılamalarda ise bunun için bir güvenceye ihtiyaç vardır. Bu güvence adil yargılanma hakkı olup, bu güvencenin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için gereken en önemli unsur ise savunma hakkıdır. Savunma hakkı insan hakları ihlallerine karşı mücadele imkanı sağlayan bir ihtiyaçtır. Uluslararası hukukta ve Türk hukukunda adil yargılanma ve bu hakkın unsuru olan savunma hakkı düzenlenmiş olsa da birçok ülke ile birlikte ülkemiz tarafından da bu hak sistematik olarak ihlal edilmektedir. Bu anlamda çalışmada adil yargılanma hakkının bir unsuru olan kendini bizzat veya avukat yardımıyla savunma hakkı, tarihsel sürecinden başlanarak, unsurları ve ihlallere karşı uluslararası hukukta verilen kararlar ortaya koyularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every individual should be able to find the opportunity to exercise their innate basic human rights in order to improve their possibilities. In modern society, the protection of fundamental rights is the responsibility of the constitutional state. In the constitutional state, human rights must be protected aganist everyone, and especially aganist the state itself. In the trials aganist possible human rights violations, a safeguard is needed for this. This assurance is the right to a fair trial, and the most important element required for the effective use of this assurance is the right to defense. The right to defense is a need that provides the opportunity to combat human rights violations. Although the right to a fair trial and the right to defense, which is an element of this right, are regulated in international law and Turkish law, this right is systematically violated by many countries and our country. In this sense, in this study, the right to defend oneself in person or with the help of a lawyer, which is an element of the right to a fair trial, has been examined, starting from its historical process, by revealing its elements and the decisions given in international law against violations.