Comparison of sleep patterns in a group of young and elderly individuals during the Covid-19 pandemic
COVID-19 pandemi döneminde genç ve ileri yaş grup bireylerin uyku düzenlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 692224
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 salgını döneminde, genç ve ileri yaş grubundaki bireylerin, uyku düzenlerinin karşılaştırılması amaçlandı. Bireylerin uyku problemlerini belirlemek için bir anket hazırlandı. 244 katılımcıdan toplanan anket verileri SPSS 21 kullanılarak analiz edildi. Bulgular, yaş gruplarının uykusuzluk üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Uykusuzluk skorları 60+ yaş grubunda, 18-40 grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti, yaş grupları arasında uyku kalitesi bakımından anlamlı bir farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the sleep patterns of a group of young and elderly individuals during the COVID-19 pandemic. A questionnaire was prepared to determine the sleep problems of individuals. The questionnaire data collected from 244 participants were analyzed by using SPSS version 21. The findings showed that there was a significant effect of age groups on sleeplessness. Sleeplessness scores were significantly higher in the 60+ group than in the 18-40 group while there were no significant differences between age groups on sleep quality.