Bilgi güvenliği yönetim sisteminin yükseköğretim kurumlarında sürdürülebilirliğinin incelenmesi
Investigation of sustainability of information security management system in higher education institutions
- Tez No: 692223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, ISO/IEC 27001:2013 standardı kapsamında bir bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulması ve sertifikalandırmasının zorunlu kılındığı kamu üniversitelerinin sistem kurulması aşamasındaki karşılaştıkları zorlukları ve kurdukları sistemlerin standardın istediği şekilde sürdürülebilirliği sağlayıp sağlamadığını tespit etmeyi amaçlar. Bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulum ve işletim aşamalarında karşılaşılan zorluklar üniversitelerin bilgi güvenliği ekip üyeleriyle yapılan görüşmeler ve üyelere uygulanan anketler ile toplanmış ve kurumlar için faydalı olacağı düşünülen sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlarla birlikte henüz sürece başlamamış ve süreçte sıkıntılar yaşayan kurumlara bir yol haritası sağlanması hedeflenmektedir. Çalışmada kamu üniversitelerinin bilgi güvenliği ekipleriyle yapılan görüşmelerin yanı sıra bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulumu için ekiplerini oluşturan, sürecin gerektirdiği varlık/süreç envanteri oluşturulması, risk analizi ve dokümanların oluşturulması gibi süreçleri tamamlayarak sertifikasyon denetimine yaklaşan kurumlarla, sertifikasını almış olan kamu üniversiteleri genelinde bir anket çalışması yapılmıştır. Anket, çoktan seçmeli, boşluk doldurmalı ve 5'li likert ölçekli sorulardan oluşmaktadır. Katılımcıların cevaplarının analizleri sonucunda, sistemlerdeki sorun teşkil edebilecek kategoriler tespit edilmiş ve sürdürülebilirliğin önündeki engeller ortaya konmuştur. Tespit edilen eksikliklerin giderilmesine yönelik çözümlerde sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the difficulties faced by public universities, where the establishment and certification of information security management systems are required, and whether the systems they establish provide sustainability as required by the standard. The difficulties encountered during the establishment and operation of the information security management system were collected through interviews with the information security team members of the universities and the questionnaires applied to the members, and results that were thought to be beneficial for the institutions were obtained. With these results, it is aimed to provide a road map to the institutions that have not started the process yet and are experiencing difficulties in the process. In the study, in addition to the interviews with the information security teams of public universities, a survey was conducted across the institutions that received the certificate and the institutions approaching the audit by completing processes such as the team, asset inventory, creation of documents and risk analysis for this purpose.The questionnaire consists of multiple-choice, fill-in-the-blank and 5-point Likert scale questions. As a result of the analysis of the answers of the participants, the categories that may pose problems in the systems were determined and the obstacles to sustainability were revealed. It has been tried to present solutions for the elimination of the identified deficiencies.