Ortaokul İngilizce hazırlık öğretim programının öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelenmesi
Examining the secondary school English preparatory curriculum according to the opinions of teachers and students
- Tez No: 692228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2017-2018 öğretim yılında pilot uygulamasına başlanan ortaokul İngilizce hazırlık öğretim programını öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre incelemektir. Bu amaçla pilot uygulamanın yapıldığı Isparta il merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı uygulama okullarının hazırlık sınıflarında görev yapan 54 öğretmen ile araştırma sürecinde hazırlık eğitimi alan toplam 810 öğrencinin görüşleri alınmıştır. Araştırmada, öğrencilerin yabancı dil hazırlık öğretim programı hakkındaki görüşlerini almak için programın içeriği ve genel özellikleri ile ilgili 20 maddeden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Öğretmenlerin yabancı dil hazırlık sınıflarının etkinliği hakkında görüşleri“5. Sınıf İngilizce Hazırlık Sınıfı Yoğun İngilizce Öğretmenliği Öğretim Programını İngilizce Öğretmenlerinin Görüşlerine Göre Değerlendirme Ölçeği”ile belirlenmiştir. Veri toplama amacıyla öğrenciler ve öğretmenler için ayrı ayrı oluşturulmuş anket formları Google bilgi toplama sistemi yoluyla uygulanmıştır. İstatistiksel analizler olarak araştırmada nicel değişkenler arasında istatistiksel farklılık, normal dağılım varsayımları sağlanıyorsa Independent t-testi, sağlanmıyorsa Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. İki kategorik değişken arasındaki ilişki incelenmek istendiğinde Ki-Kare testi kullanılmıştır. Araştırmada üç kategoriye sahip nicel değişkenin kategorileri arasındaki farklılık, normal dağılım varsayımlarının sağlaması durumunda One Way ANOVA testi ile, normal dağılım varsayımlarının sağlanmadığı durumda ise Kruskal Wallis H testi kullanılarak belirlenmiştir. Sonuç olarak öğrencilerin görüşlerine göre İngilizce öğretiminin eğlenceli bir hale dönüştürülmesinin yeterli düzeyde olmadığı yorumu yapılabilir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin 5. Sınıf yoğun İngilizce öğretim programına ilişkin görüşleri cinsiyet, mezun oldukları bölüm ve mesleki deneyim süresi gibi bağımsız değişkenlere göre değerlendirildiğinde yalnızca Genel Özellikler alt faktöründe mezun olunan bölüme göre anlamlı farklılık gözlenmiştir. Toplam ölçek puanında cinsiyet, mezun oldukları bölüm ve mesleki deneyim süresine göre yapılan değerlendirmede puanların birbirine yakın olması ve puanlar arasında anlamlı farklılığın gözlenmemesi, öğretmenlerin programa yönelik görüşlerinin birbirine yakın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; kazanımların yoğunluğunun azaltılması, dil öğrenme aktivitelerinin artırılması, pratik için daha fazla zaman ayırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the secondary school English preparatory curriculum, which was piloted in the 2017-2018 academic year, according to the opinions of teachers and students. For this purpose, the opinions of 54 teachers working in the preparatory classes of the practice schools affiliated to the Directorate of National Education in the city center of Isparta, where the pilot application was made, and a total of 810 students who received preparatory education during the research process were taken. In the research, a data collection tool consisting of 20 questions about the content and general features of the program was used to get the opinions of the students about the foreign language preparatory curriculum. The opinions of the teachers about the effectiveness of the foreign language preparatory classes were determined by the“Scale of Evaluation of the 5 Class English Preparatory Class Intensive English Language Teaching Program According to the Opinions of English Teachers”. Questionnaire forms created separately for students and teachers for data collection were applied through the Google data collection system. As statistical analysis, statistical differences between quantitative variables in the research were evaluated with the Independent t-test if the normal distribution assumptions were met, and with the Mann-Whitney U test if they were not. Chi-square test was used to examine the relationship between two categorical variables. In the study, the difference between the categories of the quantitative variable with three categories was determined with the One Way ANOVA test if the normal distribution assumptions were satisfied, and using the Kruskal Wallis H test if the normal distribution assumptions were not concluded. As a result, it can be concluded that according to the students' opinions, it is not sufficient to transform English teaching into an enjoyable one. When the opinions of the teachers participating in the study on the 5th grade intensive English teaching program were evaluated according to independent variables such as gender, the department they graduated from and the duration of professional experience, a significant difference was observed only in the General Characteristics sub-factor compared to the department graduated. In the evaluation made according to all three independent variables in the total scale score, it was concluded that the scores were close to each other and no significant difference was observed between the scores, and the teachers' views on the program were close to each other. According to the results of the research, it can be recommended to reduce the intensity of the acquisitions, increase language learning activities, and spare more time for practice.