An investigation into the intergenerational transmission of psychological intimate partner violence
Psikolojik yakın partner şiddetinin kuşaklararası aktarımının incelenmesi
- Tez No: 692227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR KARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mevcut tezin temel amacı, psikolojik yakın partner şiddetini ve bu şiddet tipinin nesiller arası aktarımını çevreleyen psikososyal faktörleri derinlemesine incelemektir. Bu bağlamda, hem kendileri hem de anneleri yakın ilişkide oldukları partnerleri tarafından psikolojik şiddete maruz kalan genç kadınların deneyimleri klinik psikoloji perspektifi açısından derinlemesine incelenmiştir. Bu amaca ulaşmak için nitel bir araştırma yapılmıştır. Yakın partneri tarafından psikolojik şiddete maruz kalmış yedi genç kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir ve elde edilen veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (IPA) ile analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda altı üst düzey tema ortaya çıkmıştır. Bu üst temalar (1) Psikolojik ve fiziksel şiddetin eş zamanlı deneyimlenmesi (2)“Kapana sıkışmış hissetmek”: Psikolojik şiddet sonucunda psikososyal kaynakların giderek tükenmesi, (3) Bir kendini savunma biçimi olarak kendine zarar verme, (4)“Babamdan daha iyi”: Güvenlik yerine aşk ve bağlılığı tercih etme, (5)“Benim gibisin”: Şiddete maruz kalan ve şiddeti uygulayan kişiler ile aynı anda özdeşleşme, ve (6) Ruh sağlığı hizmetlerini güçlendirme ihtiyacı'dır. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür, ve önleme ile müdahale programlarına ilişkin öneriler çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the current thesis was to investigate psychosocial factors surrounding psychological intimate partner violence and its intergenerational transmission among young women. Accordingly, the experiences of young women exposed to psychological violence from their intimate partners and whose mothers were also subjected to psychological violence were examined from a clinical psychology perspective. A qualitative study was conducted to achieve this aim. Semi-structured interviews were conducted with seven young women, and obtained data were analyzed through Interpretative Phenomenological Analysis (IPA). Results suggested six super-ordinate themes across seven cases. These superordinate themes were (1) Simultenous presence of physical and psychological abuse, (2)“Feeling trapped”: Gradual depletion of psychosocial resources as a consequence of psychological violence, (3) Self-harming as a self-defense, (4)“Better than my father”: Preference for love and commitment over safety, (5) Possible routes of intergenerational transmission of violence, (6) Need for empowering mental health services. Findings were discussed in relation to literature with particular suggestions for psychosocial prevention and intervention programs.