Impact of social solidarity networks on illegal abortion experiences of young adults in Turkey: A mixed methods study
Türkiye'deki gençlerin yasa dışı kürtaj deneyimlerinde sosyal dayanışma ağlarının etkisi: Bir karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 692232
  2. Yazar: SİNEM ESENGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Sosyoloji, Demography, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, genç yetişkinlerin istemli düşük deneyimlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Karma yöntemli bir araştırmaya dayalı olan bu çalışma, 2018 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'ndan (TNSA - 2018) elde edilen verilerin toplanıp analiz edileceği nicel bir bölüm ve genç yetişkinlerle istemli kürtaj deneyimleri hakkında görüşme yapılan bir niteliksel bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın odak noktası, genç yetişkinlerin isteyerek kürtaj deneyimlerinde sosyal bağlarının etkilerini araştırmaktır. Birincisi, tez feminist bir bakış açısı benimseyeceğinden, kürtaj konusundaki genel söylemleri, politikaları, ve feminist hareketin buna tepkisini sorunsallaştıracaktır. Ardından, toplumsal dayanışma bağlarının üreme politikaları etrafında dayanışma inşa etmedeki kritik konumu ve genç yetişkinleri üreme sağlığı konusunda bilgilendirmedeki rolleri üzerinde durulacaktır. Tezin nicel kısmı, TNSA verilerinin analizi yoluyla kadınların sosyal çevresi ile kürtaj yaptırıp yaptırmadıkları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nicel sonuçlar ışığında gelişen nitel kısım ise, genç yetişkinlerin operasyonlarının yasal statüsüne dayalı olarak yasa dışı ve yasal kürtaj deneyimlerini ortaya çıkaracaktır. Genel olarak, tez, dayanışmanın genç yetişkinlerin üreme hayatlarındaki stresli bir yaşam olayı olarak kürtaj deneyimlerini etkileyip etkilemediğini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate young adults' experiences of abortion. Based on a mixed-methods research, this study will have a quantitative section where the data from the Turkish Demographic and Health Survey 2018 (TDHS-2018) will be aggregated and analyzed, and a qualitative section that will interview young adults about their induced abortion experiences. The focus of the study is to explore the effects of young adults' social bonds during their experiences of induced abortion. First, as the thesis will adopt a feminist standpoint, it will problematize general discourses and policies on abortion and the reaction to it by the feminist movement. Then, it will elaborate on the importance of social solidarity bonds' critical position in building solidarity around reproduction politics and its role in informing young adults on reproductive health. The quantitative part of the thesis analyzes the relationship between women's social bonds and whether they had an abortion via analyzing the TDHS data. In the light of the quantitative results, the qualitative part will reveal the marginalized abortion experiences of young adults based on the legal status of their operations. Overall, the thesis aims to highlight whether solidarity impacts young adults' experiences of induced abortion as a stressful life event in their reproductive lives.