Istanbul fast food trends by analyzing variables resulting incustomer satisfaction
Sonucundaki değişkenleri analiz ederek İstanbul fast food trendleri müşteri memnuniyeti
- Tez No: 692233
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZALP VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, fast food endüstrisinde müşteri memnuniyetine yön veren trendleri farklı faktörler üzerinden değerlendirmektir. Fast food sektöründe müşteri memnuniyetine yol açan analizlerde yemek kalitesi, hizmet kalitesi, ambiyans ve fiyatlandırma, COVID-19 gibi çeşitli bağımsız değişkenler dikkate alınır ve fast food trendlerini de gösterir. Araştırma ayrıca pandemi sırasında fast food müşterilerinin satın alma eğilimlerini gözlemlemeye odaklanmıştır. Araştırma İstanbul merkezlidir. Demografi, cinsiyet, gelir,yaş ve istihdam durumunu içerir. Tüketici zevklerindeki sayısız değişikliğe ve toparlanan bir ekonomiye rağmen, son beş yılda küresel gıda endüstrisi hala büyümeyi başardı. Tüketiciler, harcanabilir gelirlerindeki artışla birlikte dışarıda yemek yeme harcamalarını nispeten artırdı. Fast food işletmeleri bunun sonucunda tüketicilere tam zamanlı restoran hizmetleri sunmaya başladı. Dünya çapında fast food restoranlarının pazar büyüklüğü 885.1 milyar dolardır ve pazar büyüklüğü 2021'de %2.1'dir (Küresel Fast Food Restoranları - Pazar Büyüklüğü 2003–2026, 2020). Araştırmada betimsel analiz ve girişimsel analiz kullanılmıştır. Dört bağımsız değişkenin anlamlılığının ortaya konduğu araştırma sonuçları için regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, gıda fiyatlarının ve kalitesinin müşteri memnuniyeti üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Shake Shack ve Arby's, ankete katılanlar tarafından en sık ziyaret edilen fast food restoranları olarak seçildi. Ayrıca sonuçlar, pandemi (COVID-19) başlangıcından bu yana fast food satın alımlarında bir artış olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate customer satisfaction leading trends in the fast-food industry through different factors. Various independent variables such as Quality of food, Quality of Service, Ambiance, and Pricing, COVID-19, are taken in account for analysis leading to customer satisfaction in the fast food industry and displaying the fast food trends. The research has also focused on observing the purchasing trends of customers of fast food during the pandemic. The research is Istanbul centric. Demographics include gender, income, age, and employment status. Despite the numerous changes in consumer taste and an economy that is recovering, over the past five years, the global food industry has still been able to grow. Consumers relatively increased spending on dining out with the increase in their disposable income. Fast food businesses, as a result, started providing full-time restaurant services to the consumers. The market size of fast-food restaurants globally is $885.1 billion, with the market size growth of 2.1% in 2021 (Global Fast Food Restaurants - Market Size 2003–2026, 2020). Descriptive analysis and interferential analysis have been used in the research. Regression analysis has been applied for research results through which significance of the four independent variables has been revealed. The results have displayed that price and quality of food have a significant effect on customer satisfaction. Shake Shack and Arby's have been chosen as the most frequently visited fast food restaurants by the respondents. Furthermore, the results exhibit an increase in fast food purchasing ever since the start of the pandemic, COVID-19.