1980 sonrası grev yasaklarındaki süreklilik ve dönüşüm üzerinden Türkiye'de otoriter neoliberalizmin gelişimine dair bir inceleme
A review of the development of authoritarian neoliberalism in Turkey through the continuity and transformation in the after 1980 strike bans
- Tez No: 692251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son dönemde yükselen otoriteryenizm, içinden geçilen dönemin anlamlandırılma çabasına kaynaklık etmektedir. Türkiye'de son on yılda yoğunlaşan otoriterleşme deneyimi de bu anlamda önemli bir örnektir. Bu doğrultuda son dönemde derinleşen otoriteleşme deneyimi, literatürde bu dönüşümün dünyada yükselen otoriterleşme pratiklerinden azade olmaksızın tanımlanmaya çalışılmasında belirleyici olmuştur. Bu çalışma da literatürde yürütülen otoriteryenizm tartışmalarından yola çıkarak, Türkiye'de grev yasaklarının sürekliliği ve dönüşümü üzerinden 1980 sonrası süreçte otoriter neoliberalizmin gelişimini incelemeyi amaçlamıştır. Mevcut durumda deneyimlenen otoriterleşmenin 1980 sonrası neoliberal dönüşüm ile süreklilik taşıdığını savunan bu çalışma, grev yasaklarındaki süreklilik ve dönüşüm üzerinden emeğin siyasete müdahale etme kapasitesindeki farklılaşmanın otoriter neoliberal yapının inşa sürecine etkisini araştırmayı hedeflemiştir. Bu bağlamda 1980 sonrası neoliberal dönüşüm sürecinde emeğin zayıflatılmasının önemli bir ayağı olan eylem gücünün kırılmasının neoliberal yapının sürekliliğinin sağlanmasındaki rolü ve otoriterleşmeye sunduğu katkı sorgulanmıştır. Bu çerçevede grev yasaklarının 1980 sonrası neoliberalleşme süreci içerisinde önemli bir tamamlayıcı olduğu ve grev yasaklarının emeğin siyasete müdahale etme kapasitesinin zayıflatılmasına doğrudan katkı sunarak otoriterleşmeyi desteklediği ve yeniden ürettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bugüne uzanan süreçte 1980 sonrası neoliberal dönüşümün farklı aşamalarına denk düşecek şekilde grev yasaklarının sınıfsal gücü bütünüyle kırılmış olan emeğin eylem gücünü tamamen parçalayarak otoriterleşmeyi yeniden üretecek bir mekanizmaya evrildiği sonucuna da varılmıştır. Bu anlamda farklı sosyo-ekonomik dönemlere bağlı olarak dönüşen sınıfsal güç ilişkileri üzerinden yola çıkılarak 1980 öncesi süreçle karşılaştırmaların da yapıldığı çalışmada sermayenin ve sendikaların açıklamaları, siyasal iktidarların beyanları, siyasal iktidarların neoliberal politikalarını yansıtan stratejik sektörlerdeki grev yasağı örnekleri ve yargı kararları katkı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Authoritarianism, which has recently risen, is the source of the effort to make sense of the period passed through. The experience of authoritarianism that has intensified in the last decade in Turkey is an important example in this sense. Accordingly, the experience of authoritarianism, which has deepened in the recent period, has been determinant in the attempt to define this transformation in the literature without being free from the emerging authoritarianism practices in the world. This study aims to examine the development of authoritarian neoliberalism in the post-1980 period through the continuity and transformation of strike bans in Turkey, based on the discussions of authoritarianism in the literature. This study, which defends that the authoritarianism experienced in the current situation has continuity with the neoliberal transformation after 1980, aims to investigate the effect of the differentiation in the capacity of labor to intervene in politics on the building process of the authoritarian neoliberal structure through the continuity and transformation in the strike bans. In this context, the role of breaking the power of action, which is an important pillar of the weakening of labor in the post-1980 neoliberal transformation process, in ensuring the continuity of the neoliberal structure and its contribution to authoritarianism has been questioned. Within this framework, it has been concluded that strike bans are an important complement in the neoliberalization process after 1980 and that strike bans directly reproduce authoritarianism by contributing directly to weakening the capacity of labor to intervene in politics. It has also been concluded that the strike bans have evolved into a mechanism that will reproduce authoritarianism by completely breaking down the action power of labor whose class power has been completely broken, corresponding to the different stages of the post-1980 neoliberal transformation.