Isparta ilinde aile hekimlerinin evlilik öncesi yapılan sağlık taramaları hakkındaki tutum ve davranışlarının incelenmesi ve tarama sonuçlarının analizi
Investigation of attitudes and behaviors of family physicians about premarriage health screenings in isparta province and analysis of screening results
  1. Tez No: 692250
  2. Yazar: ŞERİFE ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Birinci basamak sağlık hizmeti sunucuları olan aile hekimleri; kapsamlı yaklaşımın birincil koruma sağlık hizmetleri içerisinde, kişileri hastalıklara yakalanmadan önce tespit etmek ve gereken taramaları yapmakla görevlidir. Koruyucu hizmetler içerisinde bulunan ve sağlıklı nesillerin devamlılığını sağlamak için yapılması gereken evlilik öncesi dönem taramaları da aile hekimleri tarafından yapılmaktadır. Bu çalışma, Isparta ilinde çalışmakta olan aile hekimlerinin evlilik öncesi taramalar hakkında bilgi ve tutumlarının öğrenilmesi, farkındalıklarının artırılması ve Isparta ilindeki evlilik öncesi tetkik sonuçlarının değerlendirilip mevcut durumun ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma 2 bölümden oluşmaktadır. 1. bölüm; tanımlayıcı, anket çalışması, 2. bölüm ise retrospektif, analitik çalışmadır. Araştırmanın 1. bölümü Süleyman Demirel Üniversitesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı'nda 15 Şubat – 15 Mayıs 2021 tarihleri arasında 'Google Forms' aracılığıyla çevrimiçi e-anket olarak, kişilerin e- posta adreslerine gönderilerek yapıldı. Anket çalışmasına 137 aile hekimi dâhil edildi. 2. bölümde 2017-2020 yılları arasında Isparta il ve ilçelerindeki aile sağlığı merkezlerine herhangi bir sebeple başvuran kişilerin verilerinden evlilik öncesi tarama olarak düşündüğümüz 16.181 kişinin verileri incelendi. İstatistiksel analizler SPSS 26.0 programı kullanılarak yapıldı. Verilerin dağılım durumu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Normal dağılan verilerde ortalama ± standart sapma; normal dağılmayan verilerde medyan (IQR), frekans belirten ifadeler sayı ve yüzde (%) olarak verildi. Bağımsız gruplarda çoklu karşılaştırmalarda nonparametrik testlerden Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney-U testleri; iki ve daha fazla kategorik değişken analizi için ki-kare, gerekli olan yerlerde Fisher Exact testi kullanıldı. Retrospektif analizlerde ise elde edilen değerler sayı ve yüzde (%) olarak ifade edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Family physicians, who are primary health care providers; Within the primary prevention health services of a comprehensive approach, it is responsible for identifying people before they get sick and making necessary screenings. Premarital screening, which is included in the preventive services and is required to ensure the continuity of healthy generations, is also performed by family physicians. This study was carried out in order to learn the knowledge and attitudes of family physicians working in Isparta province about premarital screening, to increase their awareness and to evaluate the current situation by evaluating the results of premarital examinations in Isparta province. Material and Methods: The research consists of 2 parts. Section 1; descriptive, survey study, and the second part is a retrospective, analytical study. The first part of the study was conducted at Süleyman Demirel University, Department of Family Medicine, between February 15 and May 15, 2021 as an online e-survey via 'Google Forms' and sent to the e-mail addresses of the individuals. 137 family physicians were included in the survey study. In the second part, the data of 16,181 people, who we consider as premarital screening, were analyzed from the data of people who applied to family health centers in Isparta provinces and districts for any reason between 2017-2020. Statistical analyzes were performed using the SPSS 26.0 program. The distribution of the data was evaluated with the Shapiro-Wilk test. Mean ± standard deviation for normally distributed data; In non-normally distributed data, median (IQR), expressions indicating frequency were given as numbers and percentages (%). Kruskall-Wallis and Mann-Whitney-U tests from nonparametric tests in multiple comparisons in independent groups; Chi-square was used for the analysis of two or more categorical variables, and Fisher's Exact test was used where necessary. Values obtained in retrospective analyzes were expressed as numbers and percentages (%). Significance at the 95% confidence interval; p0.05).