Personification of civil society organizations: A quantitative study
Sivil toplum kuruluşlarının kişileştirilmesi: Nicel bir çalışma
  1. Tez No: 692344
  2. Yazar: DİCLE AKTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşların uzun vadede ayakta kalabilmeleri ve rekabet ortamında fark yaratabilmeleri için itibarlarına yatırım yapmaları esastır. Literatürde pek çok ölçüm tekniği bulunmasına rağmen itibar hala karmaşık bir olgu olarak görünmektedir. Bu çalışmada, kâr amacı gütmeyen kuruluşların itibar yönetiminin daha iyi anlaşılması, kâr amacı gütmeyen kuruluşların rekabetçi piyasada fark yaratmaları ve itibarlarını daha iyi yönetebilmeleri için önemli bir kaynak olması beklenmektedir. Bu nedenle bu çalışma anlamsal ağ analizi kullanılarak yapılan antropomorfizm çalışması ile kar amacı gütmeyen kurumların itibarını sosyal beklenti yaklaşımı ile ölçen bir çalışmanın karşılaştırılması ile yapılmıştır (Türkel, 2018; Uçar vd., 2015)
Özet (Çeviri)
It is essential for non-profit organizations to invest in their reputation in order to survive in the long term and to make a difference in the competitive environment. Although there are many measurement techniques available in the literature, reputation still appears to be a complex phenomenon. In this study, it is expected to be an important resource for a better understanding of reputation management of non-profit organizations, for non-profit organizations to make a difference in the competitive market and to better manage their reputation. For this reason, this study was conducted by comparing a network based anthropomorphic study of reputation with a measure of non profit reputation as a social expectation (Türkel, 2018; Uçar et al., 2015).