The effect of testing accommodations on ninth grade sighted and blind students' achievement about motion and some affective characteristics
Sınav düzenlemelerinin gören ve kör dokuzuncu sınıf öğrencilerin hareket konusundaki başarılarına ve bazı duyuşsal özelliklerine etkisi
- Tez No: 692359
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 452
Özet
Bu çalışmanın amacı, kör öğrencilerin sınavlarda karşılaştıkları sorunları ortaya çıkarmak, sınav düzenlemelerinin kör ve gören öğrencilerin başarılarını ve bazı duyuşsal özelliklerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Çalışma, karma yöntemlerden dönüştürücü desen ile tasarlanmıştır. Nitel aşamada Bursa'da yaşayan sekiz kör öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Nitel aşamanın sonuçları dikkate alınarak nicel aşama planlanmış ve üç kaynaştırma sınıfında yürütülmüştür. Her birinde bir kör öğrenci bulunan sınıflardan ikisi Sakarya'da, biri Bursa'da yer almıştır. Öğretim öncesinde öğrencilere öğrenci bilgi formu ve duyuşsal özelliklerle ilgili dört ölçek uygulanmıştır. Öğretim sırasında resmi ders kitabı ve zenginleştirilmiş ders materyalleri kullanılmıştır. Öğretimden sonra, tüm öğrencilere hareket başarı testi sınav düzenlemesi yapılmamış, sözlü betimlemeler kullanılarak hazırlanmış ve dokunsal grafikler ile hazırlanmış hali ile sunulmuş ve duyuşsal özelliklere yönelik son testler yapılmıştır. İçerik analizi sonuçları, kör öğrencilerin daha çok sınavların sunumu ile ilgili sorun yaşadıklarını, ayrıca sınav ortamı, zamanlama ve yanıtlama biçimlerinin de sorunlu olduğunu ortaya koymuştur. Kör öğrenciler hem öğretimde hem de sınavlarda adaletsizliklerle karşılaştıklarını dile getirmişlerdir. Nicel aşamanın sonuçlarına göre, sınav düzenlemeleri kullanıldığında kör ve gören öğrencilerin başarıları benzer bulunmuştur. Kör öğrencilerin görsel sorulardan muaf tutulmasının kör öğrencilere puan avantajı sağladığı belirlenmiştir. Öğretim ve testlerin erişilebilir bir şekilde sunulması, kör öğrencilerin fizik öz-yeterliklerini, fiziğe yönelik tutumlarını ve benlik saygılarını artırırken sınav kaygılarını azaltmış, gören öğrencilerin duyuşsal özelliklerinde ise herhangi bir değişiklik tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is revealing the problems of blind students in examinations and determining how testing accommodations affect sighted and blind students' achievement and some affective characteristics. The study was designed with the transformative mixed method. In the qualitative phase, eight blind students in Bursa were interviewed. Considering the results of qualitative phase, quantitative phase was planned and conducted in three inclusive classrooms. Two of the classrooms were in Sakarya and one was in Bursa, and each including one blind student. Before the instruction, student information form and four scales about affective characteristics were implemented to students. During the instruction, formal textbooks and enriched course materials were used. After instruction, all students took the motion achievement test in non-accommodated, verbal descriptions, and tactile graphics testing accommodations conditions and post tested about affective characteristics. Content analysis results revealed that blind students stated problems mostly about the presentation of the exams, and setting, timing, and response styles are also problematic. They specified injustices both in instruction and exams. According to the results of the quantitative phase, the achievement of the blind and sighted students was similar when testing accommodations were used. It was determined that the exemption of blind students from the visual questions gave a score advantage to the blind students. While presenting instruction and testing in an accessible way increased the physics self-efficacy, attitude towards physics, and self-esteem of blind students, it decreased their test anxiety, and no change was detected about the affective characteristics of sighted students.