Çalışan memnuniyetinin sürdürülebilir müşteri memnuniyetine etkisi:Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of employee satisfaction on sustainable customer satisfaction: A research in hotel businesses
  1. Tez No: 962705
  2. Yazar: MEHMET ÖFKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmış olan bu çalışmanın amacı, Otelcilik ve Turizm Sektöründe çalışan memnuniyetinin iş tatmini ve servis kalitesi üzerindeki etkilerini, çalışan memnuniyeti ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkiyi uygulamalı olarak gözlemleyip, test ettikten sonra çıkan sonuçlara bağlı olarak çalışan motivasyonu artırmaya yönelik uygulamaları, iş memnuniyetinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkilerini, müşteri memnuniyetinin firma performansı üzerindeki pozotif kazanımlarını ve çalışan motivasyonu ile iş tatmini arasındaki ilişkide çalışanı güçlendirmenin ve iş yeri sadakati sağlamanın ana unsurlarını incelemeye odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kaynak temelli bakış açısının iç faktörlerinden biri olan çalışan memnuniyetinin turizm ve konaklama sektöründe firma performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmada Türkiye'de 5 büyük Turizm Ruhsatlı otelde anket yoluyla ampirik olarak incelenmiş ve ayrıca çalışan memnuniyeti, hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti ve firma performansı arasında pozitif ilişkiler olup olmadığı analiz edilmiştir. Bu kapsamda araştırma sürecinde, gerek ülkemizden gerek yurtdışından akademisyen, işadamı,otel yöneticisi, konaklama sektöründe yönetici koçluğu yapmış çok sayıda kişinin kitaplarından faydalanmaya çalıştım. Konu hakkındaki klasik ve modern yaklaşım teorilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, which was prepared as a Master's Thesis, is to examine the effects of employee satisfaction on job satisfaction and service quality in the Hotel and Tourism Sector, the relationship between employee satisfaction and customer satisfaction, and the applications aimed at increasing employee motivation depending on the results obtained after practically observing and testing the relationship, the effects of job satisfaction on customer satisfaction, the positive gains of customer satisfaction on company performance, and the main elements of empowering employees and ensuring workplace loyalty in the relationship between employee motivation and job satisfaction. The purpose of this study is to examine the effects of employee satisfaction, performance in the tourism and accommodation sector. In this study, it was empirically examined through a survey in 5 major Tourism Licensed hotels in Turkey and it was also analyzed whether there were positive relationships between employee satisfaction, service quality, customer satisfaction and company performance. In this context, during the research process, I tried to benefit from the books of many academics, businessmen, hotel managers and executive coaches in the accommodation sector, both from our country and abroad. Classical and modern approach theories on the subject were included.