Sekonder amiloidozda kemik iliği, rektum ve duodenum biyopsilerinin tanı değerleri
- Tez No: 69236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Sekonder amiloidozda tedavi ile amiloidozun progresyonu durdurulabilmekte ve hatta geriletilebilmektedir. Ülkemiz için ayrı bir önemi olan FMF ve tbc gibi hastalıklara sekonder gelişen amiloidoz özellikle ülkemizde kronik renal yetmezliklerin nedenleri arasındadır. Amiloid vücutta çeşitli organ ve dokularda depolandığından; amiloidoz tanısı koyarken^ yüksek pozitiflik oranı sağlanabilmesi için biyopsi yapılacak organ veya dokunun seçimi oldukça önemlidir. Bu çalışmada; 20 FMFe bağlı (13 kadın, yedi erkek, yaş ortalaması 32±13), 13 FMF dışı kronik hastalıklara bağlı sekonder amiloidozlu (9 erkek, 4 kadın, yaş ortalaması 53±14) toplam 33 vakada; rektum, duodenum ve kemik iliği biyopsileri yapılarak amiloid pozitiflik oranları karşılaştırıldı. FMF'e bağlı sekonder amiloidozda; amiloid rektum biyopsisinde % 85.0, duodenum biyopsisinde % 90.0, kemik iliği biyopsisinde % 65.0 oranında pozitif bulundu. FMF dışı sekonder amiloidoz gurubunda ise; amiloid rektum biyopsisinde % 92.3, duodenum biyopsisinde % 100.0 ve kemik iliği biyopsisinde % 30.8 oranında pozitif idi. FMF'e sekonder amiloidoz gelişen hasta gurubunda, büyük çoğunluğunu tbc'ye sekonder amiloidoz gelişmiş hastaların oluşturduğu diğer guruba oranla kemik iliği43 biyopsisinde belirgin yüksek pozitiflik oranı tespit edildi.(%65). Ülkemizde FMF ve tbc'ye bağlı amiloidoz hala önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Progression of secondary amyloidosis can be prevented or even reversed with treatment. rMF and tuberculosis are important problems for our country and amyloidosis secondary to hese disorders is a leading cause of chronic renal failure. Since amyloid is deposited in lifferent tissues and organs, to obtain a high positivity in the diagnosis, it is important to determine an appropriate tissue or organ for biopsy. This study was carried on 33 patients with amyloidosis, 20 who1 were secondary to FMF (13 females, 7 males, mean age of 32±13 ), 13 were secondary to other chronic diseases (9 males and 4 females, mean age of 53±14) and rectum, duodenum and bone marrow biopsies were performed in order to compare positivity ratios for amyloidosis. Positivity of amyloid; were 85% (rectum), 90% (duodenum), 65% (bone marrow) in the biopsies from patients who were secondary to FMF and 92.3%, 100%, 30.8% from rectum, duodenum and bone marrow,respectively in other group. We also observed higher bone marrow biopsy positivity in the patients with amilodosis secondary to FMF (65%) than other group of amylodosis which were more often secondary to tuberculosis.45 Amyloidosis related to Tbc and FMF are still important in our country.