Öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin yönetim becerileri ile mizah tarzları arasındaki ilişki
The relationship between school managers' humour styles and management skills according to teacher perceptions
  1. Tez No: 692361
  2. Yazar: HİLAL KEVSER KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PÜREN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, okul yöneticilerinin yönetim becerileri ile mizah tarzları ayrıntılı bir şekilde ortaya koymak amaçlanmaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Kocaeli İli, Karamürsel İlçesinde devlet okullarında görev yapmakta olan farklı branş ve kademeden 328 öğretmen oluşturmaktadır. Örneklem belirlenirken amaçlı örnekleme yönteminden kolay ulaşılabilir örnekleme yoluna gidilmiştir. Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu',“Yönetim Becerileri Ölçeği”ve“Mizah Davranışları Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre okul yöneticilerinin yönetim beceri düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul yöneticilerinin yönetim becerilerinden insiyatif alma becerisinin en yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Ayrıca okul yöneticilerinin algılanan en yüksek mizah tarzının onaylayıcı mizah tarzı olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre okul yöneticilerinin en düşük mizah davranış düzeyi alaycı mizah düzeyidir. Okul yöneticilerinin yönetim beceri düzeyleri öğretmenlerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, okul türü ve kıdemine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Okul yöneticilerinin mizah tarzlarına ilişkin bulgular incelendiğinde, öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, gelir seviyesi, çocuk sayısı ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to reveal the management skills and humour styles of school administrators according to teacher perceptions in detail. The sample of the study, in which the descriptive survey model, one of the most qualitative research methods was used, consists of, 328 teachers from different branches and levels working in public schools in Karamürsel, Kocaeli in the academic year of 2019-2020. While determining sample, easy accessible sampling was used in this study. The data of the study were obtained by using“Personal Information Form”,“Management Skills Scale”and“Humour Behaviour Scale”. According to the results obtained from the study, it was concluded that the management skill levels of school administrators were high. In addition, it was determined that the highest perceived humor of school administrators was the affirmative humor style. When the findings regarding the humor stylesof school administrators were examined, it was found that the teachers didn't show significant differences according to gender, marital status, income level, number of children and educational status.