Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 ve 6 yaş grubu çocuklarının öz düzenleme becerileri ile 21. yüzyıl becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-regulation skills and 21st century skills of 5 and 6 year old children attending pre-school education institutions
- Tez No: 692375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 ve 6 yaş grubu çocukların öz düzenleme becerileri ve 21. Yüzyıl becerileri arasındaki ilişki incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul ili Şişli ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı anaokulları ve anasınıflarına devam eden 5 ve 6 yaş grubu 35'i kız 47'si erkek toplam 82 çocuk ile yürütülmüştür. Araştırmada çocuklar ve aileleri ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilmek için“Demografik Bilgi Formu”; çocukların öz düzenleme becerini belirlemek için“ Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (Anne Formu))”; 21nci yüzyıl becerilerini ölçmek için ''21.Yüzyıl Beceri Ölçeği (DAY-2)''kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği ve 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği puanları demografik özelliklere göre incelenirken fark testlerinde 2 gruplu analizlerde Bağımsız Gruplar t-Testi, grup sayıları 30'un altında olduğunda ise Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerde ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between self-regulation skills and 21st century skills of children aged 5 and 6 attending pre-school education institutions. The research was conducted with a total of 82 children, 35 girls and 42 boys, in the age group of 5 and 6, attending kindergartens and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Şişli district of Istanbul.“Demographic Information Form”in order to reach the necessary information about the children and their families in the research;“Self-Regulation Skills Scale (Mother Form)”to determine children's self-regulation skills; The“21st Century Skills Scale (DAY-2)”was used to measure 21st century skills. While the Self-Regulation Skills Scale and 21st Century Skills Scale scores were analyzed according to demographic characteristics in the analysis of the research data, the Independent Groups t-Test was used in the 2-group analyzes in the difference tests, and the Mann Whitney U Test was used when the number of groups was below 30. Pearson Correlation Analysis was used for the relationships between these variables.