The role of corporate social responsibility (CSR) on firm's performance: The perspective from Pakistan
Kurumsal sosyal sorumluluğun (KSS) şirket performansı üzerine etkisi: Pakistan perspektifi
  1. Tez No: 692376
  2. Yazar: RABIA ZAFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mevcut Yüksek Lisans Tezi tamamı ile KSS (Kurumsal Sosyal Sorumluluk) üzerinedir ve ayrıca Pakistan kurumlarında nasıl uygulandığı, Güney Asya'da nasıl yorumlanıp uygulandığı ve bu yorum ve uygulamaların Pakistan ile nasıl farklılıklar gösterdiğini ele almaktadır. Tezin asıl amacı Pakistan çapındaki kurumların (hem yerli hem uluslararası) KSS ilkesini yorumlayıp kendi stratejik planlamalarına nasıl dahil ettiklerini incelemektir. Bu güncel tez çalışması, nitel bir yaklaşım kullanılarak hem kanıtların hem de bilgilerin toplandığı gözlemsel çalışmalara odaklanmaktadır. Araştırmaya katılmak üzere altı farklı şirket seçilmiştir. Bu şirketlerden üçü yabancı ÇUŞ ve üçü de tamamı KSS politikası uygulayan yerli şirketlerdir. Daha sonra, KSS'nin her iki şirket türü tarafından yorumlanmasını karşılaştırmak için teorik bir arka plan kullanılmıştır. Matematiksel varsayımlara dayalı gözlemsel çalışmalar, KSS'lerin çoğunluğunun, gönüllü veya hayırsever hizmet yoluyla ekonomik kalkınmaya odaklanmaya benzer bir şekilde yürütüldüğünü göstermektedir. Sonuç olarak, işletmelerin KSS'ye ilişkin kamu bilincini geliştirmek ve toplumun ahlaki bir kurumsal vatandaşı olmak için ekolojik, yasal ve kültürel bilinci kurumsal felsefelerine dahil etmeleri ve uzun vadeli uygulanabilir bir ticari uygulamayı hayata geçirerek hayırseverlik hizmeti veya hayırseverliğin ötesine geçmeye çalışmaları gerektiğine karar verildi.
Özet (Çeviri)
The whole master's thesis centers upon CSR (Corporate Social Responsibility) as well as its implementation in Pakistani enterprises and how CSR is understood and practiced in South Asia and how it is similar or different from Pakistan. Thesis's fundamental purpose is that it will examine whether business organizations throughout Pakistan (including international as well as domestic) interpret the CSR principle and how it relates to their strategic planning. The study is focused on observational studies in which both evidence and information are gathered using a qualitative approach. Six distinct companies have been selected, three of which are foreign MNCs and three of which are domestic firms with CSR policies. The theoretical background is then used to compare the descriptions of both of their CSR systems. Observational studies based on mathematical assumptions suggest that the majority of CSRs are carried out in a way similar to that focusing on economic development by voluntary or philanthropic service. As a result, in order to improve public awareness of CSR, businesses must incorporate ecological, legal, and cultural consciousness into their organizational philosophy and strive to go beyond charity service or philanthropy by implementing a long-term viable commercial practice in order to be a moral corporate citizen of community.