Yapısal kırılma ve Fourier Eşbütünleşme Analizi: Türkiye'de Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin geçerliliğinin sınanması
Structural break and Fourier Cointegration Analysis test of the validity of the Environmental Kuznets Curve hypothesis in Turkey
  1. Tez No: 692386
  2. Yazar: BUĞRA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Zaman serileri analizinde serilerin durağanlık özelliği ve eşbütünleşme ilişkisinin belirlenmesi için farklı yaklaşımlar kullanılmaktadır. Bu kapsamda yapısal kırılmanın meydana getireceği etkinin analiz sürecine dahil edilmemesi birim kök ve eşbütünleşme ilişkisinin tespitinde yanıltıcı sonuçlara ulaşılmasına neden olabilmektedir. Bu değişimleri yakalayabilmek için yapısal kırılmayı dikkate alan birim kök ve eşbütünleşme testlerinin yanı sıra, son yıllarda yapısal kırılmaların bilinmeyen formlarının Fourier fonksiyonları aracılığıyla modellendiği testler kullanılmaktadır. Bu çalışmada ekonomik büyüme ile çevresel kirlilik arasında ters U formunda bir ilişki olduğunu ifade eden Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin geçerliliği araştırılmaktadır. Bu amaçla serilere yapısal kırılmalı birim kök testleri ve fourier birim kök testleri uygulanmış ve değişkenlerin durağanlık durumları incelenmiştir. Birinci farkında durağan olduğu anlaşılan değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Bunun için yapısal kırılmalı eşbütünleşme testleri ile bilinmeyen kırılma sayısının ve formunun fourier fonksiyonları aracılığıyla modellendiği Banerjee vd. (2017) eşbütünleşme testi uygulanmıştır. Eşbütünleşme ilişkisinin tespit edilmesi ile uzun dönem katsayılarının belirlenmesi için Dinamik En Küçük Kareler (DOLS) ve Tam Değiştirilmiş En Küçük Kareler FMOLS yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen uzun dönem katsayıları gelir ile çevresel kirlilik arasındaki ilişkinin ters U formunda olduğunu göstermekte ve Türkiye'de Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin geçerliliğini destekler niteliktedir. Analiz sonuçlarına göre, modele dahil edilen kişi başına düşen enerji tüketimi miktarının ve kentsel nüfus artışının karbon emisyonunu arttırıcı etkisi olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In time series analysis, different approaches are used to determine the stationarity of the series and the cointegration relationship. In this context, not including the effect of structural break in the analysis process may lead to misleading results in the determination of the unit root and cointegration relationship. In order to catch these changes, in addition to unit root and cointegration tests that take structural break into account, tests in which unknown forms of structural breaks are modeled through Fourier functions have been used in recent years. In this study, the validity of the Environmental Kuznets Curve hypothesis, which states that there is an inverted U-shaped relationship between economic growth and environmental degradation, is investigated. For this purpose, structural break unit root tests and Fourier unit root tests were applied to the series and the stationarity of the variables was examined. The existence of a long-term relationship between the variables that were found to be stationary in the first difference was investigated.For this, cointegration tests with structural breaks and Banerjee et al. (2017) cointegration test, in which the unknown number and form of breaks are modeled through fourier functions, were applied. It has been determined that there is a cointegration relationship between the variables and Dynamic Least Squares (DOLS) and Fully Modified Least Squares FMOLS methods are used to determine the long-term coefficients. The long-term coefficients obtained show that the relationship between income and environmental degradation is in an inverted u form and supports the validity of the EKC hypothesis in Turkey. According to the results of the analysis, it is understood that the amount of energy consumption per capita and the increase in urban population increase carbon emissions.