Kalça sıkışma sendromunda lumbopelvik dizilimin, gövde ve lumbopelvik bölge norömuskuler kontrolü ve denge ile ilişkisi
The relationship of lumbopelvic balance, trunk and lumbopelvic region with neuromuscular control and balance in hip impingement
- Tez No: 692385
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, femorasetabular sıkışma sendromlu (FASS) hastalarda lumbopelvik dizilimin, gövde ve lumbopelvik bölge nöromusküler kontrolü ve denge ile ilişkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya FASS'lı 15 hasta (34,37±9,74 yıl) ve asemptomatik 13 birey (34,23±9-86 yıl) alındı. FASS'lı hasta ve asemptomatik bireylerin yaş, boy, kilo, etkilenen taraf ve baskın tarafları kaydedildi. Lumbopelvik dizilimleri lateral grafi, modifiye dunn, kurbağa bacak ve lumbosakral grafi; kalça eklem hareket açıklıkları manuel gonyometre; gövde ve lumbopelvik bölge nörmusküler kontrolleri lateral merdiven inme testi; statik dengeleri denge hata puanlama sistemi; dinamik dengeleri Y denge testi; alt ekstremite işlevsel seviyeleri kalça sonuç skoru ile değerlendirildi. FASS'lı hastaların asemptomatik bireylere göre pelvik insidans (p=0,041) açıları yüksekti. FASS'lı hastaların pelvik insidans (Pİ) ve pelvik tilt (PT) değişkenleri arasında yüksek derecede (r=0,806 p=0,000); asemptomatik bireylerin Pİ ve PT değişkenleri arasında orta derecede doğru yönlü ilişki bulundu (r=0,603 p=0,029). Asemptomatik bireylerde kalça ekleminin iç rotasyon açıklığı ile alfa açısı (r=0,635 p=0,020) arasında orta derece doğru yönlü, lateral kenar merkez açısıyla (r=-0,703 p=0,007) arasında orta derecede ters yönlü ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship of lumbopelvic alignment with trunk and lumbopelvic region neuromuscular control, and balance in patients with femoracetabular impingement syndrome (FASS). Fifteen patients (34.37 ± 9.74 years) with a diagnosis of FASS and 13 asymptomatic individuals (34.23 ± 9-86 years) were included in the study. Age, height, weight, affected side, and dominant side were recorded from patients with FASS and asymptomatic individuals. Lumbopelvic alignments of the participants were calculated from lateral radiographs, modified dunn, frog leg and lumbosacral radiographs; hip joint ranges of motion were measured with manual goniometer; trunk and lumbopelvic region neuromuscular controls were evaluated with lateral stepdown test; static balance scores were detemined using balance error scoring system; dynamic balance scores were taken using Y balance test; and lower extremity functional levels were evaluated with hip outcome score. Patients with FASS had higher pelvic incidence angles (p=0.041) compared to asymptomatic individuals. A high degree (r=0.806 p=0.000) direct correlation was found between pelvic incidence (PI) and pelvic tilt (PT) variables of patients with FASS. A moderate direct correlation was found between the PI and PT variables of asymptomatic individuals (r=0.603 p=0.029). In asymptomatic individuals, a moderately direct relation was found between the internal rotation opening of the hip joint and alpha angle (r = 0.635 p = 0.020), while a moderately negative correlation was found between the lateral edge center angle (r = -0.703 p = 0.007).