Örgüt ikliminin çalışanların iş motivasyonuna etkisi ve buna yönelik bir araştırma
The effect of organizational climate on employee motivation and a research
- Tez No: 692387
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Örgüt iklimi, örgütün genel atmosferinin çalışanlar tarafından algılanmasını ifade eder. Örgüt ortamının çalışanlarda bıraktığı duygu ve düşünceler neticesinde, iş tatmini veya iş tatminsizliği kavramları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmakta olup, çalışmanın birinci bölümünde; katılımcıların demografik özellikleri ile örgüt iklimi kavramı arasındaki ilişkinin tetkiki, çalışmanın ikinci bölümünde katılımcıların demografik özellikleri ile motivasyon kavramı arasındaki ilişkisinin tetkiki ve son bölümünde ise örgüt ikliminin motivasyona olan etkilerinin tetkik edilmesinden oluşmaktadır. Söz konusu çalışma İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kamu Sağlık Kuruluşlarında yapılmış olup, çalışanların örgüt iklimi algıları ile motivasyon arasında anlamlı ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational climate refers to the way employees perceive the general atmosphere of the organization. The concepts job satisfaction occurs as a result of the impression the organizational environment leaves on the employees. In this study, which consists of three sections, the relationship between the demographic characteristics of the participants and the concept of organizational climate is examined in the first section, the relationship between the demographic characteristics of the participants and the concept of motivation is examined in the second section, and the effects of organizational climate on motivation is examined in the final section. The research has been conducted at Public Health Institutions affiliated to the Istanbul Provincial Health Directorate and a significant relationship was found between the organizational climate perceptions of the participants and their motivation.