Enerjiye dayalı yaklaşımda entegre katı atık yönetimi
Integrated solid waste management in energy based approach
- Tez No: 692418
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünyada endüstrileşmenin hızla artması sonucu katı atıklar, çevresel açıdan büyük sorunlar oluşturmaktadır. Katı atıkların toplanma işlemleri düzenli olarak gerçekleştirilemediği zaman ya da daha sonrasında atıklar bertaraf edilemediği zaman bu durum halk sağlığı ve çevre açısından olumsuzluklar arz etmektedir. Katı atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi işlemleri özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler için yeterli seviyede yapılmadığı zaman toprak, hava su kirliliğine görsel açıdan hoş olmayan görüntülere neden olmaktadır. Katı atıkların düzenli şekilde işlenmesi ayrıca uygun enerji geri kazanım yöntemleri içinde elverişlidir. Katı atıklardan üretilecek enerji elektrik ve ısı gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Bu tez çalışmasında, Türkiye katı atık enerjisine genel bir bakış yapılarak, atık enerjisi türlerinden çöpgazı, biyogaz, biyokütle, atık ısı ve atıktan türetilmiş yakıt enerjisi incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye enerji olarak geri kazanabilecek atıklar ve enerji potansiyeli araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler Katı atık, çöp gazı, biyogaz, sıfır atık
Özet (Çeviri)
The rapid increase in industrialization in the world and the rapidly increasing solid wastes cause great environmental problems. When the collection of solid wastes cannot be carried out regularly or when the wastes cannot be disposed of afterwards, this situation presents negative effects in terms of public health and the environment. When the collection and disposal of solid wastes is not done at an adequate level, especially for underdeveloped and developing countries, it causes soil, air, water pollution and visually unpleasant images. Regular treatment of solid waste is also suitable for appropriate energy recovery methods. The energy to be produced from solid wastes can be used in fields such as electricity and heat. In this thesis, an overview of Turkey's solid waste energy was made and landfill gas, biogas, biomass, waste heat and waste-derived fuel energy were examined. In addition, wastes and energy potential that can be recovered as energy in Turkey were investigated. Keywords Solid waste, landfill gas, biogas, zero waste