Effects of lockdown during COVID-19 pandemic on electronic marketing
COVID-19 pandemisi sırasında kilitlemenin elektronik pazarlamaya etkisi
  1. Tez No: 692417
  2. Yazar: ZILOLAKHON NAZAROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Elektronik pazarlamanın sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi çeşitli biçimleri ve SEM ve PPC gibi ücretli reklamların yanı sıra etkileyici pazarlama ve bağlı kuruluş pazarlaması dahil olmak üzere diğer bazı elektronik pazarlama biçimleri vardır. Bu konuda dijital pazarlamanın yanı sıra bilişim sistemleri de insanların evlerinden alışveriş yapmalarına, fiziksel alışveriş merkezlerinde seyahat ve toplantılardan kaçınmalarına yardımcı olmada önemli rol oynadı. Çalışmanın temel amacı, COVID-19 pandemisinin elektronik pazarlama üzerindeki önemli etkilerini araştırmaktır. Çalışma, özellikle COVID-19 pandemisinin Türkiye pazarında elektronik pazarlama üzerindeki etkilerini hedef alıyor. Elektronik pazarlama, pandemi döneminde Türkiye pazarında bir yükseliş yaşadı ve bunun en önemli nedeni, pandemi nedeniyle 2020 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye pazarı da dahil olmak üzere dünya çapındaki tüm fiziksel etkinliklerin iptal edilmesidir. Araştırma, önceki araştırmacıların veya bilim adamlarının çalışmaları ışığında COVID-19 pandemisinin elektronik pazarlama üzerindeki etkisini anlamak için literatür taraması kullanıyor. Ayrıca, çalışmada keşifsel araştırma tasarımı kullanılmaktadır. Mevcut araştırma, yorumlayıcılık çalışma felsefesine sahiptir. Yorumlamacılık çalışma felsefesinin özü, araştırmacıların veri toplama için bir natüralist kullanmada yardımcı olmasıdır. Bu nedenle, mevcut çalışma, tümevarımsal ve keşifsel araştırma stratejisinin bir karışımını kullanıyor. Bu çalışmada, literatürden toplanan deneysel verilerle birlikte anket görüşmelerinden toplanan ampirik veriler kullanılmaktadır. Mevcut çalışma, veri toplama için 100 örnek alana sahip anket ve belge çalışmalarını kullanmaktadır. Çalışma, birincil ve ikincil verilerin bir kombinasyonunu kullanır. Araştırmada birincil verilerin toplanmasında ampirik veri toplama yöntemi (anket) ve ikincil verilerin toplanmasında doküman çalışmaları (literatür) kullanılmaktadır. Birincil verilerin sonucu, araştırmacılara yeni bir teori geliştirmede yardımcı olur ve teorik veriler teoriyi destekleyecektir. Çalışma, birincil verileri analiz etmek için excel kullanıyor. Araştırmacılar, ankete katılanların yanıtlarına karşı pasta grafikler kullandılar ve excel kullanarak pasta grafikler geliştireceklerdi. Anahtar Kelime:Elektronik Pazarlama, Kovid-19 pandemisi, Arama motoru optimizasyonu (SEO), keşifsel araştırma tasarımı, ve bağlı kuruluş pazarlaması.
Özet (Çeviri)
Electronic marketing has various forms such as social media marketing, e-mail marketing, content marketing, search engine optimization (SEO), and paid advertisement such as SEM and PPC along with some other such forms of electronic marketing including influencer marketing and affiliate marketing. IT systems played an important role in this regard along with digital marketing in helping people shopping from their homes and avoiding travelling and gatherings on physical shopping centers. The major aim of the study is to investigate significant impacts of COVID-19 pandemic on electronic marketing. The study is particularly targeting the impacts of COVID-19 pandemic on electronic marketing in the Turkish market. Electronic marketing experienced an elevation in the Turkish market during the pandemic and the most significant reason behind the fact is that all brick-and-mortar events cancelled around the globe including Turkish market in the second quarter of 2020 owing to the pandemic. The research uses literature review to understand the impact of the COVID-19 pandemic on electronic marketing under the light of the work of previous researchers or scholars. Moreover, the study is using the exploratory research design. The current research has interpretivism study philosophy. The essence of the interpretivism study philosophy is that it is helpful for researchers in using a naturalistic for data collection. Therefore, the current study is using a mixture of an inductive and explorative research strategy. The present study uses empirical data collected from the survey interviews along with the experimental data collected from the literature. The current study uses survey having 100 sample space and document studies for data collection. The study uses a combination of primary and secondary data. The research is using the empirical data collection method (survey) for collecting the primary data and document studies (literature) for collecting secondary data. The result of primary data is helping the researchers in developing a new theory and theoretical data would support the theory. The study uses excel for analyzing primary data. The researchers used pie charts against the response of the respondents of the questionnaire and they would develop pie charts using excel. Keyword: Electronic Marketing, COVID-19 pandemic, Search engine optimization (SEO), exploratory research design, and affiliate marketing.