Türkiye'de cinsel tacize karşı mücadelede 'Mor iğne Kampanyası'
In the struggle against sexual harassment in Turkey 'Mor Needle Campaign'
- Tez No: 692421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de cinsel tacize karşı feminist kadınlar tarafından 2 Kasım 1989 tarihinde başlatılan Mor İğne Kampanyası'nı incelemektedir. Birinci bölümde, araştırmanın kapsamı ve çerçevesi doğrultusunda kadın hareketi için büyük önem arz eden Fransız Devrimi ve dönemin alt yapısının temel dinamikleri hakkında bilgilere yer verilmiş, devrim öncesi kadın durumu ve haklar elde etmek için verdikleri mücadele anlatılmıştır. Amerika ve İngiltere özelinde de kadın hakları için verilen mücadele incelenmiştir. İkinci bölümde, kadın hareketlerinin zirvede olduğu 1980 Türkiye'sinde cinsel taciz, kadına şiddet ve tecavüze karşı kampanyalar anlatılmıştır. O yıllardaki politik ortamın, askeri darbenin kadın hareketine etkisi irdelenmiştir. Feminist yayınların oluşumu ve gelişiminin kadın hareketine etkisine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde 1990'lı yıllarda Türkiye'de kadın hareketinin geldiği nokta, 1980'lerdeki hareketliliğin 1990'lara yansıması, ortaya çıkan kazanımlar ve kurumsallaşma açısından atılan adımlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde 1980 ve 1990'larda yasal reformlar için yapılan kampanyalara yer verilmiş, Dünya ve Türkiye özelinde kadınların verdikleri mücadele anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise çalışmanın ana konusunu oluşturan Mor İğne Kampanyası tüm yönleriyle incelenmiştir. Kampanya fikrinin ortaya çıkışı, kampanya için seçilen mekânlar, uygulanış biçimi, kamuoyu çalışmaları ve basın yansımaları etraflıca irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about Purple Needle examines the Campaign, which was organized by feminist Women, against sexual harassment in Turkey, in November 2, 1989 . In the first part, information about the French Revolution, which is of great importance for the feminism, and the basic dynamics of the period's infrastructure in line with the scope and framework of the research, was given, and the pre-revolutionary women's situation and their struggle to gain rights are explained. The struggle for women's rights in the United States and England was also examined. In the second part, the movement of women againist sexual harassment in Turkey at the summit in 1980, had described the campaign against violence against women and rape. The effects of the political environment and the military coup on the women's movement of those years were examined. The effect of the formation and development of feminist publications on the women's movement was mentioned. In the third part of the study, point where the women's movement in Turkey in the 1990s, 1990s reflection of the movement in the 1980s, the steps taken are discussed in terms of the achievements and institutionalization occurs. In the fourth chapter in the 1980s and 1990s given efforts to campaigns for legal reform, they described their struggle of women in the private world and Turkey. In the fifth chapter, the Purple Needle Campaign, which constitutes the main subject of the study, has been examined in all aspects. The emergence of the idea of the campaign, the venues chosen for the campaign, the way it was implemented, public opinion studies and press reflections were scrutinized.