Hemodiyaliz tedavisi alan kronik böbrek yetmezliği hastalarında bilişsel işlevselliğin psikolojik dayanıklılık ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive functioning and psychological resilience in patients with chronic renal failure receiving hemodialysis treatment
- Tez No: 692428
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma hemodiyaliz tedavisi alan kronik böbrek yetmezliği hastalarında bilişsel işlevselliğin psikolojik dayanıklılık ile ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Mart 2021- Nisan 2021 tarihleri arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yer alan Hemodiyaliz Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplanan 88 kişi dahil edilmiştir. Bu çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' ile“Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA)'' ve ”Yetişkin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği(YPDÖ)'' kullanılmıştır. Çalışmanın analizinde Kolmogorov-Smirnov, Mann- Whitney U testi ve Kruskall- Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamaları x±ss:54,21±14,39 olup %41,1' inin kadın, %58,9' unun erkek, %73,3' ünün evli, %68,9' unun ilköğretim, %17,8' inin lise, %13,3' ünün yüksekokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda MoCA ortalama puanı 18,79±6,74 olup hastaların %51,1 'inin bilişsel işlevsellik puanı düşük bulunmuştur. YPDÖ ortalama puanı 119,54±23,90 olarak hesaplanmıştır. Hastalar özellikle MoCA alt boyutu olan gecikmeli hatırlama(1,50±1,67) boyutundan alabilecek ortalama puanın altında puan almışlardır. MoCA ölçeğinin altı alt boyutunda; görsel mekansal, adlandırma, dikkat, lisan, soyut düşünme ve gecikmeli hatırlama alanlarında 0 puan alan hastalar olmuştur. Çalışmaya göre hemodiyaliz tedavisi alan hastaların; bilişsel işlevselliğini ve psikolojik dayanıklılığını etkileyecek risk grupları; kadın cinsiyet, ileri yaşlı olmak, düşük eğitim durumunun olması, gelirin az olması, spor yapmama ve aktif bir işte çalışmıyor olmaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to examine the relationship between cognitive functioning and psychological resilience in chronic renal failure patients receiving hemodialysis treatment. The research was carried out in the Hemodialysis Unit of Ümraniye Training and Research Hospital between March 2021 and April 2021. 88 people were included in the study, which was calculated using the simple random sampling method. In this study,“Personal Information Form”prepared by the researcher,“Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA)”and“Adult Resilience Scale (YPDÖ)”were used. Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U test and Kruskall-Wallis test were used in the analysis of the study. The mean age of the patients participating in the study was x±ss:54,21±14,39, 41,1% were female, 58,9% were male, 73,3% were married, 68,9% were primary school students, It was determined that 17,8% of them were high school graduates and 13,3% of them were college graduates. As a result of the research, the mean MoCA score was 18,79±6,74, and 51,1% of the patients had a low cognitive functionality score. The mean score of YPDÖ was calculated as 119,54±23,90. Patients scored below the average score that could be obtained from the delayed recall (1,50±1,67) dimension, which is especially the MoCA sub-dimension. In the six sub-dimensions of the MoCA scale; There were patients who scored 0 in visual-spatial, naming, attention, language, abstract thinking, and delayed recall. According to the study, patients receiving hemodialysis treatment; risk groups that will affect cognitive functioning and resilience; female gender, old age, low education, low income, not doing sports and not working in an active job.