COVID-19'un dış ticarete etkisi: Konya ili örneği
The effect of COVID-19 on foreign trade: The case of Konya province
  1. Tez No: 692429
  2. Yazar: SEVİL ONGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tarih boyunca insanlık, birçok salgın ile karşılaşmış ve buna karşı mücadele vermiştir. Salgınlara bağlı olarak meydana gelen siyasî, iktisâdî, ticarî ve sosyo-ekonomik krizler, diğer krizlerde oluşan problemlere kıyasla daha etkili olduğu tecrübe edilmiştir. Yaşanan ve hâlen devam etmekte olan Covid-19, küresel bir pandemi olarak ilan edilmesi ve hükümetler tarafından alınan kısıtlama kararlarıyla birlikte tüm dünyada sanayi ve üretimde aksamalar meydana gelmiş hatta durma noktasına gelmiştir. Bunun doğal bir sonucu olarak ticarî aksamalar meydana gelmiş ve buna bağlı olarak dünya genelinde ekonomik daralmalar oluşmuştur. Bu çalışmanın esas amacı Covid-19 pandemisinin Konya ilinde bulunan sanayi, üretim ve hizmet vb. ana sektörlerde faaliyet gösteren firmaların dış ticaretlerinin nasıl etkilendiğini değerlendirmektir. Değerlendirme verilerinden önce yakın geçmişte yaşanan krizler ve tarih boyunca yaşanan salgınlar ele alınmıştır. Değerlendirme verileri; Konya ilinde faaliyet gösteren farklı sektörlerden 350 firmanın katılımı ile oluşturulmuş ve bu verilerin değerlendirilmesi ve hesaplanmasında ise SPSS IBM (Statistical Packet for Social Science) programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında; Covid-19 sürecinde olumsuz açıdan en çok etkilenen sektör hizmet sektörü iken, sanayi\üretim sektörünün hiç etkilenmediği hatta üretimin ve ciroların daha çok arttığı tespit edilmiş ve bunun sebepleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has encountered and struggled with many epidemics. It has been experienced that political, economic, commercial and socio-economic crises that occur due to epidemics are more effective than the problems that occur in other crises. The current and still ongoing Covid-19 has been declared a global pandemic and with the restriction decisions taken by governments, disruptions in industry and production have occurred all over the world and even came to a standstill. As a natural consequence of this, commercial disruptions have occurred and accordingly, economic contractions have occurred throughout the world. The main purpose of this study is the industry, production and service of Covid-19 pandemic in Konya Province, etc. it is to evaluate how the foreign trade of the companies operating in the main sectors is affected. Before the assessment data, crises in the recent past and outbreaks throughout history were generally discussed. Evaluation data was created with the participation of 350 companies from different sectors operating in Konya province, and SPSS IBM (Statistical Packet for Social Science) program was used to evaluate and calculate these data. In the light of the data obtained; While the sector that was most negatively affected in the Covid-19 process was the service sector, it was determined that the industry/production sector was not affected at all, even the production and turnover increased more and the reasons for this were also discussed.