Pazarlama stratejilerinin tüketicilerin yenilebilir böcek tüketimine yönelik tutumlarına etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of marketing strategies on consumers' attitudes towards edible insect consumption
- Tez No: 692427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türk toplumunun yenilebilir böcek tüketimine yönelik olumsuz bakış açısının, çeşitli pazarlama stratejilerinin kullanılması sonucunda geliştirilebilecek ürünler ile değişim gösterip göstermediğini belirlemeyi amaçlayan çalışmada öncelikle araştırmanın amacı ve çıkış noktası göz önünde bulundurularak literatür üzerinde derinlemesine araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırma ile doğrudan bağlantılı olan yeni yiyecek deneyimine yönelik tüketici tutumları, algı ve algı yönetimi, pazarlama stratejileri ile ürüne yönelik tüketici algılarının değiştirilmesi ve yenilebilir böcek konuları üzerinde durularak ilgili kavramlar hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışma nicel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde anket tekniğinden faydalanılmıştır. Elde edilen verilere uygulanan analizler incelendiğinde, katılımcıların yeni yiyecek tüketimine yönelik nötr bir tutum sergiledikleri belirlenmiştir. Gelecekte böcek tüketimine yönelik bakış açıları ise pazarlama stratejilerinin kullanılması sonucunda her ne kadar pozitif olarak etkilense de bu ürünlerin tüketimine dair negatif bir bakış açısına sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to investigate whether the negative view of the Turkish society towards edible insect consumption will change with the products that can be developed as a result of the use of various marketing strategies, first of all, an in-depth research was carried out on the literature by considering the purpose and starting point of the research. Consumer attitudes towards the new food experience, perception and perception management, marketing strategies, changing consumer perceptions of the product and edible insects, which are directly related to the subject of the thesis, are emphasized and information about the related concepts is given. The study was carried out using quantitative methods. Questionnaire technique was used to obtain the research data. When the analyzes applied to the obtained data were examined, it was determined that the participants exhibited a neutral attitude towards new food consumption. Although their perspectives on insect consumption in the future are positively affected by the use of marketing strategies, it has been concluded that they have a negative perspective on the consumption of these products.