Öz şefkat, yeme tutumu, sosyal görünüş kaygısı ve fiziksel görünüme dayalı sosyal karşılaştırma ile vücut algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of how body perception is affected by self compassion, eating attitudes, social appearance anxiety and social comparison based on physical appearance
- Tez No: 692432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TEKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı öz şefkatin, yeme tutumlarının, sosyal görünüş kaygısının ve fiziksel görünüme dayalı sosyal karşılaştırmanın vücut algısı ile arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18-31 yaş aralığında toplam 301 kişiden (234 kadın ve 43 erkek) oluşmaktadır. Katılımcılar öncelikle bilgilendirilmiş onam formunu onaylamış ardından sırası ile Vücut Algısı Ölçeğini, Yeme Tutum Testini, Fiziksel Görünüme Dayalı Sosyal Karşılaştırma Ölçeğini, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeğini ve Öz-Duyarlık Ölçeğini tamamlamışlardır. Sonuçlar vücut algısı ile yeme tutumu ve sosyal görünüş kaygısı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca vücut algısı ile fiziksel görünüme dayalı sosyal karşılaştırma ve öz şefkat arasında da negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmada aynı zamanda cinsiyete göre farklılaşma da ele alınmış ve kadınların erkeklere göre sosyal görünüş kaygılarının daha yüksek olduğu, fiziksel görünüme dayalı sosyal karşılaştırmalarının daha olumsuz yönde olduğu ve yeme tutumlarının daha olumsuz olduğu görülmüştür. Çalışmada örneklem Beden Kitle İndeksine ve kilo değerlendirmesine verilen cevaplara göre iki gruba ayrılmış ve bu gruplar değişkenler açısından incelenmiştir. Sonuca göre Beden Kitle İndeksi normal veya zayıf olan ancak kilo değerlendirmesinde kendisini biraz kilolu veya çok kilolu olarak değerlendiren kişilerin örneklemin kalanına göre sosyal görünüş kaygılarının daha yüksek, öz şefkat seviyelerinin daha düşük ve yaptıkları fiziksel görünüme dayalı sosyal karşılaştırmaların daha olumsuz olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate how body perception is affected by self-compassion, eating attitudes, social appearance anxiety and social comparison based on physical appearance. The study's sample consisted of 301 (234 female and 43 male) participants whose ages were ranged from 18 to 31. The participants first signed the informed consent and filled out Body Perception Scale, Eating Attitude Test, Social Appearance Anxiety Scale, Social Comparison Based on Physical Appearance Scale and Self-Compassion Scale in order. The results have shown that body perception is positively correlated with eating attitude and social appearance anxiety. Also, results have shown that body perception is negatively correlated with self-compassion and social comparison based on physical appearance. At the same time this study also explores how the results differ with respect to gender. According to the results, women scored higher on social appearance anxiety, had more negative eating attitudes and their social comparisons based on physical appearance were more negative compared to men. In this study, the sample has been divided into two groups on the basis of body-mass index and weight evaluation scores. The scores of these groups were investigated according to the study's variables. The results have shown that those with normal or underweight body-mass index and evaluated themselves as a little bit overweight and above overweight scored higher on social anxiety, lower on self-compassion and made more negative social comparisons based on physical appearance when compared to the rest of the sample.