Sosyal medya bağımlılığı ve yeme tutumu arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracı rolü
The mediating role of self-compassion in the relationship between social media addiction and eating attitudes
- Tez No: 969500
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin yeme tutumları, öz şefkat düzeyleri ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 543 lisans öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma verileri Yeme Tutum Testi-26 Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF) ve Öz-Anlayış Ölçeği (ÖZAN) kullanılarak çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Yeme tutumunun cinsiyete göre anlamlı olarak farklılık gösterip göstermediğini sınamak için bağımsız örneklemler için t testi, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve yeme tutumu arasındaki ilişkide öz şefkatin aracı rolü hiyerarşik regresyon analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Verilerin analizi SPSS-26 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre üniversite öğrencilerinin yeme tutumlarının cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ve yeme tutumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki; sosyal medya bağımlılığı ve öz şefkat arasında negatif yönde bir ilişki; öz şefkat ve yeme tutumu arasında negatif yönde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığının yeme tutumunu pozitif yönde anlamlı olarak yordadığı saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ve yeme tutumu arasındaki ilişkide öz şefkatin kısmi aracı rol oynadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, alanyazını ışığında tartışılmış; araştırmacılara, uygulamacılara ve politika yapıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between eating attitudes, self-compassion levels, and social media addiction levels among university students. The study group comprised of 543 undergraduate students. The research data were collected online using the Eating Attitudes Test-26 Social Media Addiction Scale-Adult Form (SMBO-YF) and Self-Compassion Scale (SCS). To test whether eating attitudes differ significantly according to gender, a t-test for independent samples was used, and the Pearson Product Moment Correlation Coefficient was used to determine the relationship between the variables. The mediating role of self-compassion in the relationship between social media addiction and eating attitudes among university students was examined using hierarchical regression analysis. Data analysis was performed using the SPSS-26 program. According to the research results, eating attitudes among university students differed significantly by gender. A positive and significant relationship was found between social media addiction and eating attitudes; a negative relationship was found between social media addiction and self-compassion; and a negative and significant relationship was found between self-compassion and eating attitudes. Social media addiction significantly predicted eating attitudes in a positive direction. Self-compassion was found play a partially mediating role in the relationship between social media addiction and eating attitudes among university students. The findings were discussed in the light of the literature and recommendations were made to researchers, practitioners and policymakers.