Analyse comparée des rites et symboles politiques de la Deuxième Monarchie Constitutionnelle Ottomane et de la Troisième République Française
İkinci Osmanlı Meşrutiyeti ve Üçüncü Fransız Cumhuriyeti siyasal sembol ve ritüellerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 692441
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÇAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya tarihinde çığır açan bir ana işaret eden Fransız İhtilâli, genellikle on dokuzuncu yüzyıldan itibaren ulusların ve milliyetçiliğin yükselişine yol açan bir dönüm noktası olarak kabul edilir. 1789 Fransız İhtilâli'nin etkileri aynı zamanda siyasal iktidarların ardından ulus adı verilen“hayali bir topluluk”yaratmaya başladığı bir deneyim olarak nitelendirilmektedir. Bu hayali topluluk, birliğini sağlamak için ortak hafızaya dayalı bir milli tahayyülden beslenir. Siyasal iktidarlar, bu ulusal tahayyülden yola çıkarak ve“gelenekler icat ederek”kendilerini var eder ve meşruiyetlerini sağlarlar. Siyasi semboller ve ritüeller, millî tahayyülün temel direklerini oluşturur ve sivil din kavramının ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktadır. Sivil din tarafından üretilen ve yeniden üretilen millî tahayyül, 1870 ile 1914 yılları arasında İkinci Osmanlı Meşrutiyeti ve Üçüncü Fransız Cumhuriyeti altında cumhuriyetçi fikrin pekişmesine hangi biçimlerde katkıda bulunmuştur? Bu çalışma, söz konusu süreçleri eski rejimlerden miras kalan semboller, yeni birleştirici değerler ve ritüel olgusu üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The French Revolution, a seminal moment in world history, is generally considered to be a watershed event that led to the rise of nations and nationalism from the nineteenth century onward. The aftermath of the French Revolution of 1789 is seen as an experiment in which the political powers begin to create an“imagined community”called the Nation. This imagined community is fed by a national imaginary based on common memory to ensure its unity. Political powers ensure their self-institution and legitimacy by relying on this national imaginary and also by“inventing traditions”. Political symbols and rituals constitute the main pillars of the national imaginary and contribute to the emergence of civil religion. In what forms did the national imaginary produced and reproduced by civil religion contribute to the rooting of the republican idea under the Second Ottoman Constitutional Monarchy and under the Third French Republic between 1870 and 1914? The present work aims to analyze these processes through the symbols inherited from the old regimes, the new unifying values and the ritual phenomenon. La Révolution française, qui constitue un moment primordial dans l'histoire mondiale, est généralement considéré en tant qu'un tournant décisif ayant engendré la montée des nations et du nationalisme à partir du XIXème siècle. Les répercussions de la Révolution française de 1789 sont perçues comme une expérience par laquelle les pouvoirs politiques commencent à créer une « communauté imaginée » appelée la Nation. Cette communauté imaginée est alimentée par un imaginaire national reposant sur la mémoire commune pour que son unité soit assurée. Les pouvoir politiques assurent leur auto-institution et leur légitimité en s'appuyant sur cet imaginaire national et aussi en « inventant des traditions ». Les symboles et les rituels politiques constituent les piliers principaux de l'imaginaire national et contribuent à l'émergence de la religion civile. Sous quelles formes l'imaginaire national produit et reproduit par la religion civile a-t-il contribué à l'enracinement de l'idée républicaine sous la Deuxième Monarchie constitutionnelle ottomane et sous la Troisième République française entre 1870 et 1914 ? Le travail présent vise à analyser ces processus à travers les symboles hérités des anciens régimes, les nouvelles valeurs unificatrices et le phénomène rituel.