Parvoviral enteritli köpeklerde von willebrand faktörünün değerlendirilmesi
Evaluation of von willebrand factor in canine parvoviral enteritis
- Tez No: 692440
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU SEVİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı parvoviral enteritli köpeklerde von Willebrand faktör düzeyi ile koagülasyon parametrelerinin önemini belirlemenin yanında kan gazları, hematolojik ve bazı biyokimyasal parametreleri değerlendirmektir. Bu araştırmanın deneme grubunu 2-6 ay yaş aralığındaki farklı ırkta 20 adet parvoviral enteritli köpek ve kontrol grubunuda 2-6 ay yaş aralığındaki aşılama maksadıyla kliniğe başvuran 10 adet sağlıklı köpek oluşturdu. Deneme grubuna alınan köpeklerden çalışmanın 0. saat, 24. saat ve taburcu öncesinde, kontrol grubunu oluşturan sağlıklı yavrulardan da sadece 0. saat kan örnekleri alındı. Alınan örneklerden kan gazları, hemogram ve serum biyokimyası, klinik laboratuvarda otomatik cihazlarda ölçülürken; von Willebrand faktör ve koagulasyon profili ticari ELISA test kitleri ile ölçüldü. Deneme ve kontrol grubu köpeklerin bazı kan gazları, hemogram, serum biyokimyası, koagülasyon ve von Willebrand faktör (vWF) değerlerinde istatiksel olarak önemli değişiklikler gözlendi. Deneme grubu 0. saat kan pH değeri, taburcu öncesi değerine göre önemli ölçüde düşük, pCO2 değeri de önemli ölçüde yüksek belirlendi. Taburcu öncesi kan K, ICa ve glikoz düzeyleri kontrol grubuna göre önemli ölçüde düşük, kan Na düzeyi ise 0. saat değerlerine göre önemli ölçüde yüksek belirlendi. Denemenin 0. ve 24. saat granulosit değerleri, kontrol grubuna göre önemli ölçüde düşük belirlendi. Denemenin 0. saat RBC değeri taburcu öncesine göre önemli ölçüde yüksek olarak belirlendi. Denemenin 0. saat HCT değeri, kontrol grubu ve taburcu öncesi değerlere göre önemli ölçüde yüksekti. Taburcu öncesi hemoglobin düzeyi denemenin 0. ve 24. saatine göre önemli ölçüde düşük belirlendi. Deneme grubu CPK düzeyleri kontrol grubuna göre önemli ölçüde yüksekti. Deneme grubu 24. saat LDH düzeyi de kontrol grubuna göre önemli ölçüde yüksekti. Denemenin 0. ve 24. saat kreatinin düzeyleri, taburcu öncesi ve kontrol grubuna göre önemli ölçüde düşük bulundu. Deneme grubu total bilirubin düzeyi, kontrol grubuna göre önemli ölçüde düşüktü. Oysa, sadece denemenin 24. saatindeki direk bilirubin düzeyi, kontrol grubuna göre düşüktü. Taburcu öncesi kolesterol düzeyi, kontrol grubuna göre önemli ölçüde düşük bulundu. Denemenin 0. ve 24. saat vWF değerleri, kontrol grubuna göre önemli ölçüde yüksekti. Denemenin 0. saat PT değeri, kontrol grubuna göre önemli ölçüde uzamıştı. Denemenin 0. saat APTT değeri, taburcu öncesi ve kontrol grubuna göre önemli ölçüde uzamış olarak belirlendi. Taburcu öncesi fibrinojen düzeyi, denemenin 0 ve 24. saatine göre önemli ölçüde düşük olarak belirlendi. Sonuç olarak, ülkemizdeki parvoviral enfeksiyonların, diğer araştırmalarda da olduğu gibi Kangal ırkı Türk çoban köpeklerinde nispeten yaygın olduğu gözlendi. Parvoviral enfeksiyonlarda, predispoze bir faktör olarak sunulan von Willebrand faktör eksikliği ya da hastalığı gözlenmemiştir. Ancak, son zamanlarda, vWF'ün, bir akut faz proteini gibi değerlendirilebileceği görüşü, bu çalışma ile de desteklenmiştir. Parvoviral enteritli köpeklerde, her zaman DİK gelişmeyebileceği, bunun yanında hiperkuagülasyon görüldüğü ortaya kondu. Ancak, parvoviral eneteritis'e bağlı ölen köpeklerde akut DİK geliştiği görüldü. Bu nedenle, parvoviral enteritis şikayeti ile kliniğe başvuran hastaların, en kısa sürede uygun tedaviye alınması durumunda, mortalite oranının oldukça düşük kalabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the importance of von Willebrand factor levels and coagulation profile in dogs with parvoviral enteritis, as well as blood gases, hematological and some biochemical parameters. The experimental group of this study consisted of 20 dogs diagnosed with parvoviral enteritis in different breeds between the ages of 2-6 months and 10 healthy dogs between the ages of 2-6 months who were admitted to the clinic for vaccination in the control group. Blood samples were taken from the dogs included in the experimental group at the 0th hour, 24th hour and before discharge of study, and only the 0th hour blood samples were taken from the healthy puppies in the control group. While blood gases, hemogram and serum biochemistry are measured in automatic devices in the clinical laboratory; The von Willebrand factor and coagulation profile was measured with ELISA test kits. Statistically significant changes were observed in some blood gases, hemogram, serum biochemistry parameters, coagulation and von Willebrand factor (vWF) values of dogs in experiment and control group dogs. The 0th hour blood pH value in the experimental group was significantly lower than the pre-discharge value and the pCO2 value was significantly higher. Before discharge, blood K, ICa and glucose levels were significantly lower than the control group, and blood Na level was significantly higher than the 0th hour values. The 0th and 24th hour granulocyte values of the experiment group were found to be significantly lower than the control group. The 0th hour RBC value of the experiment group was determined to be significantly higher than before discharge. The 0th hour HCT value of the experiment group was significantly higher than the control group and pre-discharge values. Pre-discharge hemoglobin level was found to be significantly lower than the 0th and 24th hours of the experimental group. The experimental group CPK levels were significantly higher than the control group. The 24th hour LDH level in the experimental group was also significantly higher than the control group. The 0th and 24th hour creatinine levels of the experiment group were found to be significantly lower than the pre-discharge and control groups. The total bilirubin level in the experimental group was significantly lower than the control group. However, only the direct bilirubin level at the 24th hour of the experiment group was lower than the control group. Pre-discharge cholesterol level was found to be significantly lower than the control group. The 0th and 24th hour vWF values of the experiment group were significantly higher than the control group. The 0th hour PT value of the experiment group was significantly higher than the control group. The 0th hour APTT value of the experiment group was found to be significantly higher than the pre-discharge and control groups. Pre-discharge fibrinogen level was found to be significantly lower than the 0th and 24th hours of the experiment group. As a result, it was observed that parvoviral infections in our country are relatively common in Kangal Turkish Shepherd dogs as in other studies. In parvoviral infections, von Willebrand factor deficiency or disease, which is presented as a predisposing factor, has not been observed. However, the aspect of that vWF can be evaluated as an acute phase protein has recently been supported by this study. It has been demonstrated that dogs with parvoviral enteritis may not always develop DIC but hyperuagulation. However, it was observed that acute DIC developed in dogs that died due to parvoviral eneteritis. Therefore, it was concluded that the mortality rate of the patients who applied to the clinic with the complaint of parvoviral enteritis could remain quite low if they were given appropriate treatment as soon as possible.