Ptolemaios Keraunos'un yaşamı ve faaliyetleri
Life and activities of Ptolemaios Keraunos
- Tez No: 692442
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA H. SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
MÖ. 319 yılında doğan Ptolemaios Keraunos Mısır'daki varislik mücadelesinde başarısız olmasının ardından annesi Eurydike ve kardeşleriyle birlikte Mısır'dan ayrılmıştır. Yeni fırsatlar elde etmek umuduyla ilk önce kral Lysimakhos'un Thrakia'daki sarayına sığınmıştır. Fakat Lysimakhos'un oğlu ve en güçlü varisi Agathokles'in öldürülmesinden sonra yaşanan kaos ortamı yüzünden yine kardeşleriyle beraber bu kez doğuya I. Seleukos'un krallığına sığınmıştır. Burada kardeşi ve aynı zamanda Agathokles'in eşi olan Lysandra ile birlikte yaptıkları en mühim iş Seleukos'u Lysimakhos'a saldırmaya ikna etmek olmuştur. MÖ. 281'deki Kurupedion Savaşı'ndan sonra Lysimakhos'un krallığının tarihe karışmasının ardından Keraunos, koruyucusu olan I. Seleukos'a Makedonia yönünde refaket etmiştir. Ptolemaios Keraunos'un en büyük ideali, Antipatros'un torunu ve bir dönem Makedonia kralı olan (MÖ. 305 - MÖ. 297) Kassandros'un yiğeni olması nedeniyle hak iddia edebileceğini düşündüğü Makedonia'da kral olmaktı. Bu sebeple Makedonia'yı kendi imparatorluğuna dahil etmek niyetinde olan I. Seleukos'u kendi başına planladığı bir suikastle öldürdü ve kendisini Makedonia'nın kralı ilan etti (MÖ 281). Ardından konumunu korumak için Antigonos Gonatas, Lysimakhos'un eşi Arsinoe ve en büyük oğulları Ptolemaios'a karşı mücadele etti. Ancak krallığının Keltlerin istila tehdidine maruz kalması nedeniyle Kelt ordusuyla yapılan bir savaşta öldürüldü (MÖ. 279). Ptolemaios Keraunos 2 yıl gibi kısa bir süreyi kapsayan hakimiyetine rağmen ömrünü çok istediği gibi bir kral olarak tamamlamıştır. Bu çalışmanın amacı I. Ptolemaios Soter'in oğullarından en büyüğü olan Ptolemaios Keraunos'un hayatını ele almak ve dönemin siyasi olaylarına etki eden faaliyetlerini incelemektir. Bahsi geçen konular gerek eskiçağ gerek de modern literatürün imkan tanıdığı ölçüde aydınlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ptolemaios Keraunos, Ptolemaioslar, Mısır, Makedonia.
Özet (Çeviri)
Ptolemy Ceraunus, who was born in 319 BC, left Egypt with his mother Eurydice and his siblings after he failed in the struggle for heirship in Egypt. Hoping to gain new opportunities, he took refuge in the palace of King Lysimakhos in Thrace. However, after the murder of Lysimakhos' son, Agathokles, he took refuge in the kingdom of Seleukos I. Here, together with his sister and also the wife of Agathocles, Lysandra, the most important thing he did was to persuade Seleucus to attack Lysimachus. After the Battle of Kurupedion in 281 BC, he accompanied Seleucus I in the direction of Macedonia. The greatest ideal of Ptolemy Ceraunus was to become the king of Macedonia. Thus, he killed Seleukos I, who wanted to include Macedonia in his empire, and declared himself the king of Macedonia (281 BC). In order to maintain his position, Ceraunus fought against Antigonos Gonatas, Lysimakhos' wife Arsinoe and their eldest son Ptolemy. However, due to the threat of invasion by the Celts, he was killed in a battle with the Celtic army (279 BC). The aim of this study is to examine the life of Ptolemy Ceraunus, the eldest son of Ptolemy I Soter, and his activities that had an impact on the political events of the period. Aforementioned issues have been tried to be clarified to the extent that both ancient and modern sources allows. Keywords : Ptolemy Ceraunus, Ptolemies, Egypt, Macedonia.