Artırılmış gerçeklik teknolojisinin haber sunumunda kullanımı ve kişiler üzerindeki etkisinin incelenmesi
The use of augmented reality technology in news presentation and investigation of its effect on people
  1. Tez No: 692450
  2. Yazar: EBRAR FEYZA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İletişim çalışmaları içinde değerlendirilen haber kavramının tarihi bulgulara dayandığı ilk kullanımından, bugüne kadar gelen son halinin dönüşümü ve bu dönüşümde teknolojinin etkileri olduğu bilinmektedir. Kaynaktan hedefe iletilen bir mesaj olarak değerlendirilen haberin taşıyıcısı olan araç ve kanal, teknolojik gelişmeler doğrultusunda değişime uğramıştır. Son teknolojiklerden biri olan artırılmış gerçekliğin de haber sunumunu değiştirmesi ve bu doğrultuda kişiler üzerinde ne gibi etkiler uyandırdığı çalışmanın konusu olarak seçilmiştir. Medyanın ve haberin sibernetiğinin kişiler üzerinde bir etki yaratması düşüncesinden yola çıkılarak yeni teknolojilerin de yeni etkileme biçimleri doğuracağı düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, artırılmış gerçeklik teknolojisinin haber sunumlarında nasıl kullanıldığını, bu yeni sunum tekniklerinin haberin kendisinde ve kavramsal açıklamasında ne gibi değişimlere yol açtığını, bu değişimlerin haber tüketicisine ne gibi yeni etkiler uyandırdığını incelemektir. Çalışmanın, teknolojinin sektörde işlevsel kullanımına teşvik dışında, medya çalışmaları alanında incelenmeye yeni başlanan bir konu olmasından ötürü yeni fikirler üreteceği ve yeni çalışmalara katkısı olacağı düşünülmektedir. Veri toplama tekniği olarak literatür taraması ve anket çalışması kullanılmıştır. Araştırma yöntemi olarak birincil, ikincil, üçüncül ve dördüncül verilere dayalı ampirik, betimsel ve kurgusal analiz yapılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de haber okuyan, izleyen her insanı kapsamaktadır. Bu çalışmada olasılığa dayalı örneklem seçim tekniklerinden basit tesadüfi örnekleme tekniği uygulanmıştır. Çalışmada birincil kaynaklara ulaşmak için anket yöntemi kullanılmıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı haber sunumları, dijital ortamdaki haberler, televizyon haberlerindeki kullanımı ve akıllı gözlüklerle kullanımı, günümüz televizyon haber sunumuyla karşılaştırıldığı bir video hazırlanmış ve katılımcılara izletilerek anket sorularını cevaplamaları istenmiştir. Anket çalışması internet üzerinden 250 kişiye ulaşılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the concept of news, which is evaluated in communication studies, is based on historical findings, from its first use to the transformation of its latest form and the effects of technology in this transformation. The augmented reality, which is one of the latest technologies, has also been chosen as the subject of the study, which changes the news presentation and what effects has on people in this direction. The aim of the study is to examine how augmented reality technology is used in news presentations, what changes these new presentation techniques cause in the news itself and its conceptual explanation, and what new effects these changes have on the news consumer. Apart from encouraging the functional use of technology in the sector, it is thought that the study will generate new ideas and contribute to new studies. As a research method, empirical, descriptive and fictional analysis based on primary, secondary, tertiary and quaternary data made. In this study, simple random sampling technique, which is one of the probability-based sampling techniques, was applied. Questionnaire method was used to reach primary sources in the study. A video was prepared in which augmented reality technology was used in news presentations, digital news, its use in television news and use with smart glasses, compared with today's television news presentation, and the participants were asked watch and answer the survey questions. The survey was conducted by reaching 250 people over the internet.